Trzeba być jednak świadom, że zlekceważenie obecności pojedynczego insekta nie rozwiąże problemu, bo zaraz za nim pojawi się cała plaga. Cechą charakterystyczną większości pasożytów jest szybkie rozmnażanie. Dlatego, jeśli zobaczysz w swoim domu karaluchy lub prusaki, od razu weź sprawy w swoje ręce i zacznij działać. W dalszej części artykułu znajdziesz cenne rady i wskazówki, jak postępować z insektami, które pojawiają się w naszych domach najczęściej. Walka z robakami jest uciążliwa i długotrwała, dlatego lepiej zapobiegać ich pojawieniu się, niż z nimi walczyć. Podstawą jest dbanie o czystość, systematyczne wynoszenie śmieci, odkurzanie i wietrzenie całego mieszkania. Jeśli jednak szkodnik zadomowi się w naszym domu, na sprzątanie będzie już za późno. Podpowiadamy, jak zwalczyć robactwo domowe.

Karaluchy

Prowadzą nocny tryb życia, preferują miejsca ciepłe i wilgotne, np. zakamarki i szczeliny w pobliżu zlewu kuchennego lub wanny. Na ich pojawienie najbardziej narażone są mieszkania znajdujące się w pobliżu zsypów, restauracji i barów.
Tępienie karaluchów może nie pomóc, bo po zwalczeniu części insektów, zaraz pojawiają się nowe. Ponadto bardzo szybko uodparniają się na wszelkiego rodzaju trucizny. Jedną z metod walki z nimi jest gazowanie mieszkania, jednak w pierwszej kolejności można spróbować zastosować chemiczne preparaty na karaluchy (znajdziesz je tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/prusaki-karaluchy-zwalczanie-srodki-preparaty-opryski/).

Mole

Chyba każdy z nas wie, jak wygląda mól. Ten z pozoru niegroźny robaczek może wyrządzić bardzo wiele szkód. Gdy dostanie się do naszej garderoby, zniszczy ulubione ciuchy w taki sposób, że nie będą nadawać się do dalszego użytku.
Na mole, które niszczą ubrania, skuteczne są gazety, ponieważ nie lubią one zapachu farby drukarskiej. Przeciw molom w szafie stosuje się też lawendę lub cytrynę, a na mole w książkach zadziałać powinny goździki i cynamon.

Rybiki

Najczęściej spotykane w łazience, gdzie często bywa ciepło i wilgotno, bo właśnie takie warunki lubią rybiki cukrowe. Zagnieżdżają się pod listwami, kafelkami, tapetami i podłogą.
Zacznij od posprzątania pomieszczenia i przede wszystkim obniżenia panującej w nim temperatury. Zabezpiecz wszystkie szpary i dziury, w których mogą bytować rybiki. Jeśli to nie pomoże, połóż na noc na podłodze kawałki tektury wysmarowanej sztucznym miodem, tzw. pułapkę na rybiki. Rano taką tekturkę należy zutylizować.

Mrówki

Gdy pojawią się w domu, są bardzo uciążliwe. W pierwszej kolejności należy zlokalizować miejsce, którym dostają się do wnętrza, następnie odciąć im drogę. Gniazda mrówek zniszczyć można zalewając je wrzątkiem lub wodą z octem. Mrówki nie lubią zapachu niektórych ziół, np. mięty lub ruty zwyczajnej. W sklepach ze środkami na owady kupić można specjalny preparat, którym spryskuje się miejsce występowania mrówek. Zwalcza je szybko i skutecznie.

Pluskwy

Pluskwy domowe do złudzenia przypominają pestkę z jabłka. Żywią się krwią zwierząt i ludzi. Spotkać je można w ciemnych i ciasnych miejscach, np. za listwami czy w łóżkach. Unicestwić je można gorącą parą wodną, choć czasem zabieg czyszczenia może nie wystarczyć. By skutecznie wytępić pluskwy, warto skorzystać z dostępnych na rynku środków takich jak: płyny, spraye, proszki, elektryczne odstraszacze, pułapki (znajdziesz je tutaj: https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/zwalczanie-pluskiew/). Gdy to nie pomoże, najlepiej skontaktować się ze specjalistyczną firmą zajmującą się odpluskwianiem.

Muchy

Mucha jest nie tylko bardzo uciążliwa, ale też groźna, bo roznosi wiele chorób. Żyje krótko (zaledwie miesiąc), jednak bardzo szybko się rozmnaża. Muchy w poszukiwaniu jedzenia siadają na śmieciach, odchodach i padlinie, następnie wlatują do naszych domów, przenosząc tym samym mnóstwo groźnych i niebezpiecznych drobnoustrojów. Skuteczne na muchy są lepy, pułapki i moskitiery. W przypadku prawdziwej plagi much warto skorzystać z pomocy profesjonalnej lampy owadobójczej (https://tedan.pl/sklep/profesjonalne-lampy-owadobojcze/), która wytępi wszystkie owady.

Muszki owocówki

Pojawiają się w lecie. Żywią się przejrzałymi owocami, gdzie też się rozmnażają. A warto wiedzieć, że muszki owocówki bardzo szybko się namnażają. Dlatego powinno się na bieżąco wynosić śmieci i odpowiednio przechowywać pokarm, tak aby muszki nie miały do niego dostępu. Skuteczną pułapką na muszki owocówki jest urządzenie służące do wykrywania i monitorowania lotu muszki owocówki (np. https://tedan.pl/sklep/zwalczanie-szkodnikow/muszki-owocowki/pulapka-na-muszki-owocowki-plyn-250ml.html). Owady wabi znajdujący się w nim płyn, w którym się topią.