Z ich pomocą odświeżysz wnętrze niewielkim kosztem i równie małym wysiłkiem. Jednak żeby efekt był estetyczny i satysfakcjonujący, podpowiemy Ci, jak przykleić okleinę meblową, by prezentowała się naprawdę nienagannie!

Gdzie kupić okleiny do mebli?


Okleiny do mebli kupisz w wielu sklepach – na przykład w IKEA lub marketach budowlanych. Oczywiście, możesz się również zdecydować na zakup przez internet, dzięki czemu będziesz mieć do dyspozycji znacznie większy wybór, a Twoje mieszkanie zyska dokładnie taką odsłonę, o której marzyłeś. W sklepach znajdziesz okleiny do mebli imitujące różne materiały, w tym drewno, a także produkty w różnych kolorach oraz wzorach. Ogranicza Cię tylko wyobraźnia, ponieważ są to akcesoria przystępne cenowo. Nie warto jednak decydować się na najtańszą możliwą opcję, ponieważ w większości przypadków wiąże się ona ze słabą jakością.


Jak przykleić okleinę na meble?


Zanim przystąpisz do przyklejania okleiny meblowej, przygotuj niezbędne akcesoria – nożyczki lub nożyk do tapet, długa linijka lub miarka i ołówek. Jeżeli okleiny do mebli wymagają przyklejenia na gorąco, wykorzystaj do tego celu żelazko. Na rynku jednak znajdziesz wiele modeli samoprzylepnych, które znacznie ułatwiają pracę. Tłumacząc, jak przykleić okleinę meblową, nie sposób nie wspomnieć o tym, że należy przygotować wybrany mebel tak, by naklejanie mogło być wygodne i precyzyjne. W wielu przypadkach będziemy musieli go więc opróżnić, a nawet rozkręcić, chyba że zależy nam jedynie na naprawie konkretnego fragmentu. Wszystkie elementy powinniśmy dokładnie zmierzyć, a następnie na tyle odwzorować okleiny za pomocą ołówka i linijki, by zostawić około pół centymetra zapasu na wszystkich krawędziach.

Zanim podejmiemy się do przyklejania okleiny meblowej, dobrze jest wyczyścić mebel, aby pozbyć się zabrudzeń i odtłuścić powierzchnię. Dzięki temu okleina będzie się lepiej i dłużej trzymała, a także zyska bardziej estetyczny wygląd. Jeżeli pierwszy raz wykonujesz coś takiego i zupełnie nie masz pojęcia, jak naklejać okleinę na meble, nie odklejaj całej folii samoprzylepnej na raz – o ile pracujesz z materiałem, który ją posiada. Odklejając ją kawałek po kawałku będzie łatwiej nią manewrować oraz poprawić, jeśli zajdzie taka potrzeba. Podczas przyklejania okleiny meblowej należy cały czas wygładzać jej powierzchnię, by zapobiec powstawaniu nieestetycznych pęcherzyków powietrza. Jeżeli przyklejamy ją na gorąco, po położeniu odmierzonego fragmentu materiału, należy docisnąć go żelazkiem przez szmatkę. Powinno być rozgrzane do temperatury do prasowania bawełny. Jeśli chcemy potem wyrównać krawędzie lub coś przyciąć, powinniśmy zrobić to dopiero wtedy, gdy klej już wyschnie.


Naprawa okleiny do mebli – co trzeba wiedzieć?


Każda okleina, nawet najwyższej jakości, w końcu się zużyje lub ulegnie uszkodzeniu. Wówczas możesz naprawić jedynie jej fragment. Postępowanie będzie podobne do opisanego wyżej, jednak pamiętaj, by przed przyklejaniem okleiny meblowej nie tylko wyczyścić powierzchnię, ale także wygładzić ją za pomocą papieru ściernego, najlepiej o uziarnieniu 200. Dzięki temu pozbędziesz się resztek kleju pochodzących ze starej okleiny i zyskasz równą powierzchnię, na którą nowy materiał przykleisz bez żadnego problemu.


Co jeśli okleiny do mebli zaczną się odklejać?


Wiesz już, jak przykleić okleinę na meble. W czasie jego eksploatacji może zdarzyć się tak, że krawędzie zaczną się odklejać. W takiej sytuacji możemy użyć mocnego kleju lub zastosować żelazko ustawione na najniższą temperaturę – wówczas prasujemy wybrany fragment przez papier. Jeżeli w trakcie pierwszego przyklejania okleiny meblowej lub jej naprawy zbierze się pod nią dużo pęcherzyków powietrza, wystarczy delikatnie przekłuć materiał igłą, a następnie docisnąć go do powierzchni i wyrównać. Do przyklejania okleiny potrzeba cierpliwości, ale efekt wszystko wynagradza!