W dużym stopniu wynika to z bagatelizowania przez nich wewnętrznych czynników, które negatywnie wpływają na szybkość łącza – a tych jest naprawdę wiele. Co to za czynniki i jak przyspieszyć Internet domowy?

Użytkownicy narzekający na szybkość Internetu w ich sieci domowej nie zdają sobie sprawy, że częstym powodem niskiej prędkości transferu czy długiego ładowania się stron (nie wspominając o multimediach) są problemy z ich urządzeniami lub infrastrukturą. Poniżej przedstawiamy kilka najbardziej skutecznych rozwiązań problemu wolnego łącza internetowego, które warto sprawdzić przed składaniem reklamacji u dostawcy Internetu.

Zaktualizuj system i sterowniki

Na zwiększenie prędkości Internetu pozwoli przede wszystkim instalacja najnowszych aktualizacji systemu operacyjnego i sterowników do karty sieciowej. Pozytywne efekty przyniesie również zainstalowanie najnowszego firmware’u w posiadanym routerze – oprogramowanie to można najczęściej znaleźć na stronie producenta. W przypadku nowszych routerów, aktualizacja jest bardzo prosta  i można ją przeprowadzić z poziomu ich menu konfiguracyjnego.

Przestaw router

Czasami na odczuwalne zwiększenie prędkości Internetu pozwala samo przestawienie routera. Najlepszym miejscem jest dla niego centralna część mieszkania lub strefa, w której domownicy zdecydowanie najczęściej korzystają z sieci. Dobrze, jeśli urządzenie jest umieszczone możliwie jak najwyżej, ponieważ zwiększa to zasięg nadawania fal radiowych. Co ważne, nie powinno stać w bliskim sąsiedztwie telewizora starej generacji czy kuchenki mikrofalowej – ich praca emituje zakłócenia w paśmie, w którym działa router, co prowadzi do spadku jego wydajności.

Odłącz od sieci część urządzeń

Smartfon, tablet, laptop, komputer stacjonarny – każdy sprzęt podłączony w danym momencie do sieci zużywa część zasobów łącza, choćby poprzez samoczynne aktualizowanie danych. Duża liczba podłączonych do Internetu urządzeń to duże rozproszenie transmisji danych, a co za tym idzie – słabsza prędkość. W razie problemów z szybkością działania Internetu warto odłączyć od sieci wszystkie sprzęty, które nie są w danym momencie użytkowane.

Zastosuj przedłużacz sygnału WiFi

Zwiększenie prędkości Internetu można również uzyskać poprzez zastosowanie przedłużacza sygnału WiFi. Takie urządzenie odbiera sygnał z routera i przesyła go dalej, co pozwala doprowadzić zasięg w te strefy domu, w których łącze działa zbyt wolno lub nie działa w ogóle. By przyniosło to oczekiwane rezultaty, należy je ustawić mniej więcej w połowie odległości między położeniem routera a miejscem, w którym ma być zwiększona jakość sygnału.

Przejdź na sieć przewodową

Choć sieci przewodowe są mniej wygodne niż bezprzewodowe, to jednak w porównaniu z nimi oferują niezawodny i szybszy Internet. Jeśli więc użytkownik będzie łączyć się z Internetem wyłącznie za pośrednictwem komputera stacjonarnego lub ewentualnie laptopa, a zależy mu przy tym na wysokiej prędkości łączu, to lepszym wyborem może okazać się rozwiązanie przewodowe.

Wybierz wyższy pakiet i przejdź na szybszy Internet

Dostawcy usług internetowych posiadają w swojej ofercie kilka pakietów Internetu, różniących się ceną i oczywiście szybkością działania łącza. Dobrym sposobem na przyspieszenie Internetu jest więc przejście na wyższy wariant usługi – pakiet zapewniający nawet dwukrotnie większą szybkość kosztuje często zaledwie kilka - kilkanaście złotych miesięcznie więcej. Warto też wspomnieć, że niektórzy dostawcy, jak na przykład łódzka firma TOYA, regularnie podnoszą prędkość Internetu w każdym pakiecie, nie wymagając przy tym uiszczania dodatkowych opłat (szczegóły oferty na: https://toya.net.pl/Internet).