Obumarłe korzenie prowadzą natomiast do więdnięcia całej rośliny. Jeżeli więc zauważysz w ogrodzie osobniki dorosłe tych owadów, powinieneś pomyśleć, w jaki sposób skutecznie zabezpieczyć młode rośliny. Chociaż nazwa turkucia podjadka może wydawać się zabawna, to jego występowanie stanowi ogromny problem, przez co ucierpią korzenie roślin, a co za tym idzie twoje plony.

  1. Co to jest turkuć podjadek?

  2. Czy trzeba korzystać z chemicznych środków ochrony roślin?

  3. W jaki sposób zwalczać osobniki dorosłe?

Na szczęście można skutecznie zwalczać dorosłe osobniki tych owadów, co wymaga zastosowania odpowiednich preparatów. Na początek powinieneś jednak sprawdzić, jak wygląda turkuć podjadek oraz zobaczyć, które preparaty pozwalają osiągnąć najwyższą skuteczność w procesie zwalczania turkucia podjadka. Tego dowiesz się z naszego poradnika, który warto stosować na terenie całego kraju, o ile oczywiście w danym miejscu pojawiły się gniazda turkucia i owady zaczęły niszczyć rośliny.

Co to jest turkuć podjadek?

Jedno jest pewne - turkuć podjadek to jeden z największych owadów, jakie można spotkać w przydomowym ogrodzie. Starsze osobniki mogą mieć nawet sześć centymetrów długości, przez co tworzone przez nie podziemne korytarze stanowią ogromny problem i mogą łatwo uszkodzić młode korzenie oraz bulwy roślin. Turkuć występuje najliczniej w miejscach, gdzie znajdują się uschnięte rośliny. Można je poznać również po tym, że ziemia w takim miejscu jest nieco wzniesiona. Chociaż owad jest duży i teoretycznie nie powinno być problemów ze złapaniem go, turkuć jest bardzo szybki. 

Czy trzeba korzystać z chemicznych środków ochrony roślin?

Chociaż do złapania turkucia można wykorzystać pułapkę (jej opis znajdziesz w dalszej części artykułu), to wiele osób przyznaje, że turkucie rzadziej występują tam, gdzie ziemia jest nawożona chemicznymi środkami. Wynika to z faktu, że takie substancje przedostają się do ziemi. Co ciekawe zwalczanie turkuci nie zawsze jest dobrym pomysłem, bo jeżeli nie występują w dużych ilościach i nie niszczą upraw, to mogą okazać się sprzymierzeńcami w walce z pędrakami. Turkucie żyjące pod ziemią żywią się tymi owadami, dzięki czemu pomagają tępić szkodniki.  

W jaki sposób zwalczać osobniki dorosłe?

Skutecznym sposobem jest sprawdzanie, w których miejscach znajdują się tunele turkucia i jaja, a następnie ich niszczenie. Jeżeli natomiast chcesz złapać szkodnika, powinieneś zaopatrzyć się w obornik koński. Należy wykopać dół o głębokości przynajmniej sześćdziesięciu centymetrów i wypełnić go folią, a na to dać koński obornik. Jeżeli chcesz ułatwić sobie późniejsze szukanie pułapki na turkucie, pamiętaj, aby po zasypaniu obornika oznaczyć miejsce (patykiem lub kamieniem). Przed zimą można będzie wykopać pułapkę wraz z turkuciami i pozbyć się ich z działki. Wiele dodatkowych informacji na temat zwalczania tych osobników znajdziesz w artykule turkuć podjadek, w którym opisano również jego wygląd.

Pamiętaj, że chociaż turkuć drąży tunele, to jego obecność może przynieść wspomniane korzyści. Jeżeli pomimo tego będziesz chciał się go pozbyć, a jednocześnie nie masz ochoty stawiać pułapki, wybierz sprawdzony środek Biochron, który przy okazji pomoże zwalczyć krety oraz nornice. Preparat wyróżnia się dużą skutecznością i zniechęca szkodniki do przebywania w miejscach, w których znajdują się korzenie roślin.