Jakość powietrza w Polsce

Smog jest zjawiskiem powszechnym, szczególnie w okresie grzewczym. Powstaje w bezwietrzną pogodę, kiedy dym i spaliny mieszają się z mgłą. Smog to widoczne i wyczuwalne potwierdzenie obecnych w powietrzu szkodliwych substancji. Na tle innych krajów europejskich Polska może pochwalić się niechlubnym zwycięstwem w konkursie na największą ilość najbardziej zanieczyszczonych miast. Normy stężenia poszczególnych związków w różnych miejscowościach przekraczane są wielokrotnie w ciągu roku.

Wpływ smogu na skórę

Zanieczyszczenie powietrza ma wpływ nie tylko na nasze zdrowie i samopoczucie, ale również wygląd. Skóra narażona na bezpośredni kontakt z kurzem, spalinami i innymi szkodliwymi związkami staje się sucha, szorstka i zaczerwieniona. Ze względu na niewielkie rozmiary, unoszące się w powietrzu cząstki bez problemu wnikają przez gruczoły potowe i mieszki włosowe, a większe zanieczyszczenia osiadają na twarzy i utrudniają skórze oddychanie. Ponieważ smog narusza jej barierę ochronną, staje się podrażniona i bardziej wrażliwa na warunki atmosferyczne, takie jak mróz i wiatr. Z tego powodu zimą nasza cera jest podwójnie narażona na uszkodzenia.

W zanieczyszczonym powietrzu znajduje się wiele wolnych rodników, które wywołują tzw. stres oksydacyjny, przyspieszający proces starzenia się skóry. Skóra staje się szorstka i nadwrażliwa, często reaguje zaczerwienieniem, pieczeniem i swędzeniem. Pojawia się na niej pokrzywka i różne przebarwienia, a wypryski są na porządku dziennym. Bariera ochronna skóry zostaje naruszona, dlatego staje się dużo wrażliwsza. W niektórych przypadkach na przedramionach i dłoniach mogą pojawiać się ciemne plamy, będące oznaką szybszego starzenia się. Występują przede wszystkim u kobiet zamieszkujących duże miasta i spowodowane są ekspozycją na dwutlenek azotu.

Nawilżenie powietrza a skóra i włosy

Nie tylko zanieczyszczenie ma wpływ na naszą skórę. Równie istotny jest poziom wilgotności w otoczeniu. Optymalnie powinien mieścić się w zakresie 40-60%, jednak najczęściej bywa zdecydowanie za suche - zimą z powodu ogrzewania, latem przez klimatyzację. Przy niskiej wilgotności powietrza skóra wysusza się, swędzi i jest bardziej podatna na podrażnienia. Staje się bardziej napięta i zaczerwieniona, a jej odporność na infekcje spada. Rozszerzone pory i zmarszczki stają się dużo bardziej widoczne. W niektórych przypadkach może pojawić się problem z łuszczeniem się skóry. Warunki odpowiednie dla naszej skóry wiążą się z małą ilością słońca i wysokim poziomem wilgotności. Nie bez powodu mieszkańcy krajów skandynawskich na dłużej zachowują młody wygląd.

Również nasze włosy mogą mocno ucierpieć przy niedostatecznym nawilżeniu. Na skutek suchego powietrza stają się łamliwe, a ich końcówki rozdwajają się. Na szczęście istnieją środki zaradcze.

Jak poprawić kondycję skóry i włosów

Podstawą troski o zdrową skórę jest jej odpowiednie nawilżenie i dostarczenie dużej porcji antyoksydantów. Podczas wieczornej pielęgnacji, na oczyszczoną skórę nakładamy serum, najlepiej z witaminą C i E, które mają zbawienny wpływ na naszą cerę. Dobrze, jeśli krem wzbogacony jest dodatkowo o kwas hialuronowy, bioflawonoidy, peptydy lub wyciąg z zielonej herbaty. Warto sięgnąć również po krem typu cold cream. Zapobiega on parowaniu wody z naskórka i wzmacnia barierę ochronną skóry.

Jeśli chcemy sięgnąć po bardziej profesjonalne zabiegi pielęgnacyjne, najlepiej postawić na te wieloetapowe z oczyszczaniem skóry, nakładaniem serum, intensywnym masażem i nawilżaniem. Świetne właściwości antyoksydacyjne posiada również kwas ferulowy, dlatego warto wziąć pod uwagę zabiegi z jego wykorzystaniem.

Suche i łamliwe włosy najlepiej wspomóc dobrej jakości odżywkami i maseczkami nawilżającymi. Ważne, żeby unikać suszarek i prostownic, ponieważ wysoka temperatura znacząco pogarsza kondycję włosów.

Zarówno w pielęgnacji skóry jak i włosów nie można zapominać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Każdego dnia powinniśmy przyjmować ok. 2 litrów wody, bez tego żadne serum czy krem nie będą wystarczające. Zalecane jest również zażywanie doustnych preparatów z witaminą A i E.

Istnieje kilka sposobów, które mogą dodatkowo wspomóc nas w trosce o zdrową skórę. Przede wszystkim powinniśmy unikać przebywania na zewnątrz w porze największego stężenia szkodliwych związków w powietrzu, czyli głównie w godzinach szczytu. Po spacerze dobrze jest użyć łagodnych środków myjących i zmyć z siebie zanieczyszczenia. Wygodniejszym rozwiązaniem może być zakładanie maski antysmogowej, która ochroni zarówno naszą cerę i organizm.

Ostatnią bardzo ważną kwestią jest zadbanie o dobrą jakość powietrza w swoim domu. W tym celu najlepiej zainwestować w dobrej jakości nawilżacz lub oczyszczacz z funkcją nawilżania, który zadba zarówno o usunięcie toksyn z pomieszczenia, jak i odpowiednią wilgotność.

Oczyszczacze i nawilżacze powietrza

W celu poprawy jakości powietrza w domu najwygodniejszym i najskuteczniejszym rozwiązaniem będzie zaopatrzenie się w oczyszczacz powietrza z funkcją nawilżania. Jednym z najpopularniejszych modeli na rynku jest oczyszczacz powietrza Sharp KC-D40EUW. Przeznaczony jest do pracy w pomieszczeniach do 26 m2, czyli sprawdzi się salonach i sypialniach większości mieszkań. Dzięki wysokiej klasy filtrowi HEPA H13 z powietrza usuwanych jest 99,97% cząstek stałych - alergenów, roztoczy, bakterii i tak bardzo szkodliwych dla cery pyłów zawieszonych PM10 i PM2.5. Wykorzystany również węgiel aktywny pozbywa się zanieczyszczeń gazowych, np. dymu papierosowego, nieprzyjemnych zapachów i lotnych związków organicznych. Cały proces wspierany jest przez nowoczesny jonizator Plasmacluster.

Nawilżanie odbywa się przy pomocy filtra, który działa na zasadzie maty ewaporacyjnej - zanurza się w zbiorniku z wodą i nasiąka nią. Przepuszczony przez filtr strumień powietrza nabiera odpowiedniej wilgotności i wraca do pomieszczenia. Dzięki odpowiednim czujnikom mamy pewność, że intensywność nawilżania zawsze będzie optymalna w stosunku do panującej w pomieszczeniu temperatury.

Oczyszczacz powietrza z nawilżaczem Sharp KC-D40EUW to najlepszy wybór dla wszystkich osób, które chcą zadbać o swoje zdrowie oraz kondycję skóry i włosów.