Ten, którego używasz na co dzień, nie musi być przystosowany do trudnych warunków podróży – powinien być możliwie najwygodniejszy. Jak się przygotować wcześniej, jeżeli masz zamiar wyruszyć na urlop samolotem? W dzisiejszych czasach środki transportu i ich obsługa są przygotowane w taki sposób, żeby bez problemu przewieźć praktycznie każdego.

  1. Lot z wózkiem inwalidzkim

  2. Jak się przygotować?

  3. Pamiętaj, że masz pierwszeństwo

Lot z wózkiem inwalidzkim

Każda niepełnosprawna osoba zawsze otrzyma pomoc ze strony obsługi na lotnisku. Sama podróż samolotem również jest jak najbardziej możliwa, jednak wymaga odpowiedniego przygotowania oraz spełnienia kilku istotnych warunków. Kluczową zasadą jest, aby osoby niepełnosprawne dopuszczane na pokład samolotu w razie konieczności były w stanie samodzielnie założyć sobie maskę tlenową, zapiąć pasy oraz skorzystać z toalety. Osoba jadąca na wózku inwalidzkim dotrze na nim na sam pokład samolotu, jednak na miejscu musi zostać przetransportowana na specjalistycznym krześle, na przygotowane miejsce w samolocie. Jeżeli korzystasz z wózka inwalidzkiego – zasady większości firm lotniczych mówią, żebyś powiadomił daną linię o chęci skorzystania z usług transportowych najpóźniej 48 godzin przed planowanym wylotem. Załoga musi mieć odpowiednią ilość czasu, żeby przygotować wszelkie potrzebne narzędzia, które mają zostać użyte dla twojej wygody i bezpieczeństwa. Być może będzie konieczna weryfikacja składu załogi – wszystko po to, aby zapewnić ci możliwie najwyższy komfort i przede wszystkim bezpieczeństwo.

Jak się przygotować?

Jeżeli w trakcie lotu powinieneś zażyć leki istotne dla twojego zdrowia, koniecznie zabierz ze sobą receptę oraz potwierdzenie od lekarza. Ważne jest, abyś w możliwie najwygodniejszy sposób mógł poruszać się do momentu wejścia na pokład oraz żeby wózek zajmował jak najmniej miejsca. Jeżeli na co dzień korzystasz z urządzenia z napędem – zapewne posiada ono akumulator. Taki element uznawany jest za pakunek niebezpieczny i nie ma możliwości wjechania nim na pokład. Zostanie on odebrany w momencie odprawy i zwrócony po lądowaniu. Oczywiście możesz liczyć wtedy na pomoc obsługi przy całym procesie w terminalu i na pokładzie. Warto jednak zastanowić się, czy nie wypożyczyć mniej kłopotliwego sprzętu na czas podróży. Firma akson ma w swojej ofercie możliwość zakupu i wypożyczania różnego rodzaju wózków inwalidzkich. W ofercie proponuje również pomocną radę przy doborze sprzętu, pomaga przy uzyskaniu dotacji oraz zajmuje się importem i dystrybucją protez dla niepełnosprawnych osób. Akson ma doświadczenie w swoim fachu – zapewni ci pewny i bezpieczny sprzęt.

Pamiętaj, że masz pierwszeństwo

Kiedy przyjedziesz na lotnisko, pamiętaj że jako inwalida masz pierwszeństwo przed innymi pasażerami – powinieneś zostać obsłużony na odprawie poza kolejnością. Dzięki temu trafisz jako pierwszy na pokład – będzie ci łatwiej zająć odpowiednie miejsce z pomocą obsługi. Przy wysiadaniu z samolotu sytuacja wygląda podobnie – będziesz wychodził jako ostatni.