To, co było ładne i przydatne dla małej dziewczynki, z pewnością nie spotka się z aprobatą starszej, a już na pewno nie będzie odpowiadać dziewczynce nastoletniej. Wraz z wiekiem dziecka, będą zmieniać się jego zainteresowania i gusty, miejsce beztroskiej zabawy zaczną wypełniać szkolne i pozaszkolne obowiązki. Na każdym z tych etapów rodzice powinni zadbać o to, by pokój dziewczynki był miejscem bezpiecznym i zapewniał jej warunki do prawidłowego rozwoju.
Pokój dla dziewczynki – od czego zacząć
Zanim przystąpimy do faktycznego urządzania, na początek warto przygotować projekt pokoju dla dziewczynki. Projekt, który będziemy mogli modyfikować, uzupełniać, a nawet wywracać do góry nogami, tak by w końcu osiągnąć zamierzony cel. Dzięki temu unikniemy również kosztownych przeróbek, czy niepotrzebnych zakupów. Projekt możemy zrobić sami lub skorzystać z pomocy profesjonalnego doradcy – dekoratora wnętrz. Możemy także „prace projektowe” przemienić w zabawę z dzieckiem i wspólnie zaaranżować pokój rysując go lub wykonując meble z pudełeczek, plasteliny, etc. Gdy projektujemy pokój dla nastolatki, warto przedyskutować z dzieckiem jaki wystrój pokoju byłby najlepszy, biorąc pod uwagę kształtujące się w tym wieku gusty i upodobania a także zainteresowania młodej dziewczyny.
Pokój dziewczynki 0-6
Urządzając pokój dla małej dziewczynki możemy to zrobić to tak, by posłużył dziecku przez pierwsze lata życia, czyli przez okres niemowlęcy i przedszkolny. Warto wówczas skupić się na umeblowaniu pokoju i wybrać meble, które mogą rosnąć razem z dzieckiem. Przykładem takiego mebla jest łóżeczko dla dziecka z możliwością przebudowy, czyli tzw. łóżeczko 2w1. W pierwszym okresie życia dziecka łóżko służy jako łóżeczko niemowlęce, natomiast później poprzez zdemontowanie dłuższych boków ze szczebelkami zyskujemy łóżeczko typu tapczanik, które posiada lekko zabudowane boki chroniące dziecko przed ewentualnym wypadnięciem podczas snu. Takie łóżeczka dla dzieci dostępne są z reguły w rozmiarze 70x140, co pozwala na wygodny odpoczynek dziecka w pierwszych latach życia. Warto również wybrać komodę z szufladami i/lub szafę dla dziewczynki, która będzie posiadała dużą liczbę półek, na których będziemy mogli poukładać dziecięce ubranka. Urządzając pokój dla małej dziewczynki pamiętajmy o wygospodarowaniu miejsca na zabawę. Miejsca, w którym będzie można postawić stoliczek, przy którym dziecko będzie mogło rysować, układać puzzle, czy zjeść podwieczorek lub rozłożyć zabawki, klocki, czy deskę balansującą, dzięki której nasze dziecko będzie mogło ćwiczyć i rozwijać swoją motorykę.
Pokój dla dziewczynki 7-14
Pokój dla dziewczynki w wieku szkolnym musi zostać zaprojektowany tak, by zapewnić dziecku odpowiednie miejsce i warunki do nauki, zabawy i odpoczynku. Najważniejszymi meblami staną się teraz: łóżko i biurko dla dziecka. Biurko dla dziewczynki, podobnie jak wcześniej łóżeczko, też może rosnąc razem z dzieckiem. Warto wybrać biurko z regulacją blatu, dzięki czemu zawsze zapewnimy jego odpowiednią wysokość do wzrostu dziecka, a tym samym zadbamy o prawidłową pozycję podczas odrabiania lekcji i nauki. Kolejną ważną rzeczą, na którą należy zwrócić uwagę przy zakupie biurka jest wyposażenie biurka w szafkę lub szufladki. Pozwolą one na schowanie przyborów szkolnych i pozostawienie wolnej przestrzeni na blacie biurka. W tym wieku warto wybrać już łóżko młodzieżowe 90x200, które zapewni wygodne miejsce do spania i odpoczynku na długie lata. Wraz z pojawieniem się coraz większej liczby ubrań dziewczęcych wymagających powieszenia pamiętajmy o zakupie szafy, która będzie posiadała drążek na wieszaki. W tym czasie, jeżeli metraż pokoju na to pozwala, warto zostawić mały stoliczek, przy którym dziewczynki będą mogły wspólnie zagrać, porysować, czy porozmawiać.
Pokój dla nastolatki
Aranżacja pokoju dla nastolatki, to już praktycznie wystrój pokoju dorosłej osoby. Styl, w jakim pokój ma zostać urządzony często jest już świadomym wyborem dziecka lub dokonanym wspólnie z nami. Warto wsłuchać się w potrzeby dziecka i jego „wizję” pokoju, gdyż ma być to przestrzeń, w której młoda osoba będzie się czuła dobrze i bezpiecznie. Bardzo często nastolatki same wybierają ozdoby i dodatki do swoich pokoi, a pozwalając im na to darzymy je zaufaniem i stymulujemy kreatywność dziecka. Umeblowanie pokoju młodzieżowego powinno obejmować biurko, szafę na ubrania oraz łóżko. Dodatkowo, w zależności od zainteresowań nastolatki, można doposażyć go w komodę na dodatkowe ubrania lub regał, który może pełnić funkcję biblioteczki lub miejsca, na którym będzie można wyeksponować ważne dla dziewczyny przedmioty.
Reasumując, urządzając pokój dla dziewczynki zawsze powinniśmy brać pod uwagę wiek dziecka oraz potrzeby z nim związane. Wcześniejsze przygotowanie projektu pozwoli na spokojne przemyślenie jakich materiałów i kolorów użyć oraz jakie wybrać meble i dodatki do pokoju, co w konsekwencji sprowadzi się do przemyślanych zakupów.
Komentarze do artykułu: Jak urządzić pokój dla dziewczynki?
Nasi internauci napisali 2 komentarzy
komentarz dodano: 2022-10-12 15:56:47
komentarz dodano: 2022-08-17 21:18:03