Czytanie pobudza wyobraźnię i ma ogromny wpływ na rozwój dziecka. Jeżeli jednak Twoje dziecko nie przepada za książkami w wersji tradycyjnej, warto postawić na audiobooki. Podpowiadamy, które z nich sprawdzą się najlepiej na różnych etapach rozwoju dziecka.

Dlaczego warto kupować audiobooki dla dzieci?

Audiobooki dla dzieci mają wiele zalet. Jak powszechnie wiadomo, książki rozwijają wyobraźnię dziecka. Dokładnie tak samo jest w przypadku audiobooków. Słuchając lektora dziecko może samo wyobrażać sobie bohaterów i wczuć się w ich sytuację. Słuchanie książek w wersji dźwiękowej uczy koncentracji, a jednocześnie nie męczy wzroku. Audiobooki mogą także stanowić świetną alternatywę dla bajek na dobranoc – pozwalają się wyciszyć i przygotować do snu. Książka w wersji audio to również doskonały sposób na zapoznanie się z lekturą szkolną bez konieczności jej czytania. Jeżeli szukasz audiobooka dla swojej pociechy, pamiętaj, że powinien być on dostosowany do wieku dziecka.

Audiobooki dla dzieci w wieku 3-5 lat – jakie tytuły zasługują na uwagę?

Na rynku dostępny jest szeroki wybór audiobooków przeznaczonych dla dzieci w wieku 3-5 lat. Zastanawiasz się, jakie pozycje zasługują na uwagę? Oto niektóre z nich:

  1. „Pięciopsiaczki” Wandy Chotomskiej – to audiobook czytany przez samą autorkę, który opowiada historię pięciu szczeniaków. Ich imiona to Klakson, Pędzel, Miś, Czepek i Myszka.

  2. „Przygody kota Filemona” Sławomira Grabowskiego i Marka Nejmana – audiobook czytany przez Mariana Opanię. To piękne opowieści o dwóch kotach – Filemonie i Bonifacym. Pozycja obowiązkowa dla każdego dziecka!

  3. „Pamiętnik Czarnego Noska” - książka Janiny Porazińskiej, czytana przez Leszka Filipowicza. Jest to niezapomniana opowieść o dziewczynce Małgosi i misiu Czarnym Nosku.

  4. „Kuba i Buba czyli awantura do kwadratu” autorstwa Grzegorza Kasdepke, czytana przez Jacka Kiss. To zbiór zabawnych opowiadań o bliźniakach – Kubie i Bubie.

  5. "Opowiadania dla przedszkolaków" autorstwa Renaty Piątkowskiej. Audiobook czytany przez Artura Barcisia zaciekawi i rozbawi każdego malucha.

Audiobooki dla starszych dzieci (6-12 lat) – które pozycje warto wybrać?

W sklepach można znaleźć bogatą ofertę audiobooków dla starszych dzieci w wieku 6-12 lat. Najlepsze audiobooki dla dzieci w tym wieku to m.in.:

  1. „Misia i jej mali pacjenci. Weterynarz z Lipowej kliniki” Anieli Cholewińskiej-Szkolik – audiobook czytany przez Magdalenę Wasylik. To urocza historia małej Misi, która jest weterynarzem i pomaga swoim pacjentom w magicznej Lipowej Klinice.

  2. „Bunia kontra fakir. Mazurscy w podróży. Tom 1” autorki Agnieszki Stelmaszyk, czytana przez Wojciecha Chorążego. To jedna z książek z serii, w której możemy śledzić fascynujące historie rodziny Mazurskich podczas wakacyjnych podróży.

  3. „Psierociniec” napisany przez Agatę Widzowską, czytany przez Janusza Zadurę. Jest to zbiór zabawnych wierszy o tematyce psiej.

  4. „Dasz radę, Cukierku!” autorstwa Waldemara Cichonia – audiobook czytany przez Janusza Zadurę. Dzięki książce dzieci mogą poznać niesamowite przygody kota Cukierka i innych kotów.

Słuchanie audiobooków przynosi najmłodszym wiele korzyści. Nie tylko umila czas, ale także rozwija wyobraźnię i uczy koncentracji. Dlatego warto włączyć ich słuchanie do codziennych zabaw.