Z tego powodu podczas ich wyboru liczy się nie tylko rozmiar, ale także fason, grubość podeszwy czy materiał, z którego są wykonane. Inne potrzeby mają maluchy, gdy stawiają już swoje pierwsze kroki, a inne niemowlaki. Jak wybrać buty dla dzieci? Podpowiadamy.

Buty muszą być dobrane do wieku dziecka

Wybierając buty dla dziecka, należy wziąć pod uwagę jego wiek, a dokładniej fazę rozwoju. W przypadku niemowląt zazwyczaj kiedy już stabilnie siedzą i korzystają ze spacerówki, zachodzi potrzeba kupna bucików. W takiej sytuacji warto postawić na niechodki, które choć kształtem przypominają tradycyjne buty, to nie nadają się do chodzenia. Dodatkowo nie uciskają stopy i umożliwiają swobodny ruch paluszków, są miękkie i oddychające.

Kiedy maluch zacznie stawiać swoje pierwsze kroki, warto postawić na buty, które posiadają odpowiednią amortyzację. Jeżeli porusza się on po twardej powierzchni, powinien zawsze mieć założone obuwie. Chodzenie na bosaka jest świetne, ale tylko po miękkim podłożu, gdy kolana i stawy nie są narażone na wstrząsy.

Dziecku trzeba kupić nowe buty

Każde dziecko chodzi inaczej, dlatego potrzebuje zupełnie nowych butów. Nie powinno się zakładać swojemu maluchowi obuwia po starszym rodzeństwie, ponieważ może się to źle odbić na jego stopach. Nowe butki pozwolą mu uniknąć również wad, które pojawiły się już u starszaków i dostosują się do jego kształtu stopy i chodu. Przy wyborze butów również ważnym jest producent. Buty dziecięce emel zasługują na uwagę, jak również buty dla dzieci Mrugała. Oferują wysoką jakość wykonania i dobre ceny.

Fason i materiał butów ma znaczenie

Wybierając buty dla dziecka, należy zwrócić uwagę na materiał, z którego są wykonane. Powinien być on oddychający i naturalny. Z tego powodu warto postawić na przewiewne tkaniny, a także naturalną skórę. Istotna jest również podeszwa. Musi być miękka, aby można było ją swobodnie zgiąć, a jednocześnie dobrze amortyzować ewentualne przeszkody na drodze malucha. Warto postawić na modele z rzepami lub sznurówkami, które pozwalają na idealne dopasowanie buta do kształtu stopy dziecka.

Przed kupnem butów trzeba zmierzyć stopę dziecka

Nigdy nie powinno się wybierać butów dla swojego malucha na oko. Za każdym razem należy zmierzyć jego stopę i doliczyć około 5-10 mm, by miała miejsce na swobodne przesuwanie się podczas chodzenia. Najlepiej na zakupy zawsze jeździć we dwójkę, aby maluch mógł przymierzyć obuwie i zrobić w nim parę kroków po sklepie.

Regularna kontrola rozmiaru stopy dziecka

Ze względu na to, że maluchy szybko rosną, należy kontrolować rozmiar ich stopy i regularnie sprawdzać, czy obuwie, które noszą jest nadal dobrze dopasowane. Kiedy tylko zacznie być za małe, należy natychmiast je wymienić na większe, ponieważ noszenie zbyt małych butów może być przyczyną wad postawy i przeciążeń stawów.