Każde przedsiębiorstwo, które chce generować duże zyski musi więc dysponować perfekcyjnie funkcjonującym zapleczem informatycznym.

Budowę tego zaplecza i zarządzanie nim należy powierzyć specjaliście. Tylko naprawdę kompetentna osoba może podołać wszystkim zadaniom, które czekają na informatyka w firmie. Jak znaleźć dobrego specjalistę IT? Co zrobić, jeśli przedsiębiorcy nie stać na tworzenie nowego etatu pracy? Podpowiadamy.

Zanim zaczniesz poszukiwania...

Zanim zaczniesz szukać dobrego specjalisty, musisz starannie przeanalizować firmowy budżet i określić swoje możliwości. W przypadku większych firm raczej nie będzie z tym problemu, ale właściciele mniejszych mogą mieć pewne trudności. Trzeba bowiem podkreślić, że utrzymanie w firmie dobrego specjalisty sporo kosztuje... Organizacja rekrutacji, pensja, kupno sprzętu, zapewnienie zastępstwa w trakcie urlopu czy zwolnień. Słowem, nie jest to mały wydatek. Jeśli tworzenie nowego stanowiska pracy jest poza zasięgiem, nie jesteś jednak na straconej pozycji. W takiej sytuacji najlepiej rozważyć skorzystanie z oferty firmy outsourcingowej. To znacznie tańsze rozwiązanie. Wystarczy wykupić wybrany abonament, a wszystkie usługi zostaną zrealizowane w natychmiastowym trybie. W firmie outsourcingowej, którą znajdziesz pod linkiem: https://kompaniainformatyczna.pl/. pracują specjaliści z kilkunastu dziedzin, więc zyskujesz gwarancję, że każdy segment IT będzie funkcjonował w Twojej firmie bez zarzutu. Jeżeli zastanawiasz się czy warto korzystać z usług zewnętrznej firmy informatycznej, zapoznaj się z artykułem Outsourcing IT jako sposób na oszczędności. Tam znajdziesz odpowiedzi na wszystkie wątpliwości. 

Dobry informatyk, czyli kto to taki?

Jeżeli podjąłeś decyzję o zatrudnieniu informatyka na pełen etat, musisz wiedzieć kogo właściwie szukać. Jakie umiejętności powinien posiadać dobry informatyk? Oczywiście o wiele większe niż umiejętność podłączenia sprzętów i usunięcia awarii. To właśnie informatyk w dużej mierze odpowiada za bezpieczeństwo danych w firmie i za wdrażanie rozwiązań, które znacznie usprawnią pracę zespołu. Co więcej, to właśnie on powinien wspomóc nas w organizowaniu pracy zdalnej. Dobry informatyk musi także dzielić się swoją wiedzą, a więc nie tylko wdrażać określone rozwiązania, lecz także szczegółowo instruować pracowników, w jaki sposób powinni korzystać z nowych programów czy sprzętów. 

Mam już informatyka, ale czy dobrego?

Jeżeli zatrudniłeś informatyka, ale chcesz przekonać się czy rzeczywiście jest prawdziwym specjalistą w swojej dziedzinie, możesz zlecić zewnętrznej firmie wykonanie audytu IT. Nie każdy jest przecież w stanie samodzielnie ocenić efektywność pracy informatyka. Specjaliści mogą zrobić to za ciebie. W raporcie sporządzonym w trakcie audytu znajdziesz informacje na temat działania firmowych serwerów, wydajności sieci, zabezpieczeń i organizacji stanowisk pracy. Dzięki audytowi zyskasz pełen wgląd w firmowy sektor IT. 

Gdzie szukać specjalistów z branży IT?

Na rynku brakuje specjalistów z branży IT, znalezienie naprawdę dobrego informatyka jest więc nie lada wyzwaniem. Gdzie go szukać? Większe firmy mogą podjąć współpracę z uczelniami i organizować staże dla studentów. Najlepszym stażystom można zaproponować potem umowę o pracę. Tradycyjna rekrutacja też okaże się skuteczna, jeśli wiemy na co zwrócić uwagę podczas rozmowy z kandydatami. Przygotuj specjalne zadania i testy, dzięki którym zweryfikujesz umiejętności kandydatów. Potem wystarczy wybrać osoby, które uzyskały najwyższe wyniki. Warto również zwracać uwagę na certyfikaty. Jeżeli kandydat inwestuje w rozwój swoich umiejętności, z pewnością dobrze świadczy to o jego zaangażowaniu w wykonywaną pracę. 

Znalezienie profesjonalisty z branży IT to spore wyzwanie. Zapotrzebowanie na rynku jest duże, tymczasem informatyków ciągle za mało. Musisz więc gwarantować atrakcyjne warunki pracy, ale jeżeli nie możesz sobie pozwolić na taki wydatek, nic straconego. Wystarczy skorzystać z outsourcingu, a zyskasz profesjonalne zaplecze IT, dostęp do najnowszych technologii i pomoc specjalistów z aż kilkunastu dziedzin.  

informatyk