Jak wiadomo, postęp technologiczny jest bardzo dynamiczny. Dotyczy on również laptopów, dlatego dowiedz się na co zwrócić uwagę w takcie zakupu nowego urządzenia. Tylko w ten sposób będzie on idealnie dopasowany do Twoich oczekiwań!

  1. Laptopy - krótko o nich, czy li rodzaje i oferta

  2. Waga i wielkość ma znaczenie!

  3. Wydajność laptopa i baterii

  4. Parametry,  w które warto zainwestować

  5. Rozdzielczość i matryca

Laptopy - krótko o nich, czy li rodzaje i oferta

Warto zauważyć, że można wyróżnić kilka typów laptopów - na co dzień, ultralekkie, dla graczy, do pracy czy dopasowane do szybkiego startu. Dostępne są one w bardzo bogatej ofercie sklepu internetowego, mianowicie https://www.euro.com.pl/laptopy-i-netbooki.bhtml. Modele te różnią się przede wszystkim wielkością (przekątną i wagą urządzenia), która znacząco przekłada się na jakość użytkowania na co dzień. Dlatego przed podjęciem decyzji warto dobrze się zapoznać z przygotowaną ofertą sklepu, ponieważ bardzo często obejmuje ona wyjątkowe produkty w atrakcyjnych cenach! Przekonaj się zatem, jakiego laptopa poszukujesz!

Waga i wielkość ma znaczenie!

Obecnie najczęściej poszukiwane są ultralekkie laptopy, których waga nie przekracza 1,5 kilograma. To idealny wybór dla osób, które często podróżują z tym urządzeniem. Należy podkreślić, że na wagę tego produktu wpływa przede wszystkim obudowa. Dlatego powinno się zwrócić uwagę z jakiego materiału została ona wykonana. Dodatkowo obudowa laptopa powinna być precyzyjnie spasowana i nie powinna się odkształcać pod naciskiem. Wpływa to przede wszystkim na trwałość produktu. Kolejną, równie często poszukiwaną pozycją są laptopy o przekątnej około 15,6 cala. Wielkość ta sprawia, że jest to bardzo uniwersalny model.

Wydajność laptopa i baterii

Na wydajność pracy laptopa wpływa zastosowany procesor, dlatego warto poznać jego charakterystykę. Dla przykładu niskonapięciowe procesory Intel Celeron pracuje znacznie dłużej na baterii, niż wysokonapięciowy Core i7 w wersji HQ. Czas pracy laptopa bez stałego źródła energii bywa bardzo różny, jednak podczas pracy poza domem jest to bardzo często niezbędna zaleta. Dlatego warto zwrócić uwagę na pojemność baterii, czyli ilość mAh oraz jej typ. Oczywiście im większa pojemność baterii, tym dłużej urządzenie to może na niej pracować.  

Parametry,  w które warto zainwestować

Laptop składa się z wielu parametrów, które definiują jego wydajność oraz możliwości. Jednym z nich jest procesor, który potocznie nazywany jest sercem laptopa. Jakość tego elementu definiuje nam wydajność urządzenia, czyli jak szybko będą działały programy, przeglądarki internetowe czy multimedia. Mając jednak określone oczekiwania, znacznie łatwiej znajdziemy dobrze dopasowane urządzenie i procesor. Kolejnym parametrem, który należy wziąć pod uwagę jest pamięć RAM. Pamięć ta powszechnie znana jest jako operacyjna, gdyż przetwarza i przechowuje dane niezbędne do działania procesora. W tym przypadku również, im wyższa pojemność pamięci RAM, tym lepiej laptop będzie wykonywał poszczególne operacje.

Bardzo istotny jest także system operacyjny, ponieważ pozwala zarządzać danymi przechowywanymi na laptopie. Tutaj warto zwrócić uwagę, czy urządzenie ma preinstalowany system operacyjny. Oznacza to tyle, że laptop jest gotowy do pracy. Kolejnym parametrem jest dysk, który pozwala przechowywać dane na przenośnym komputerze. Dyski dedykowane laptopom są nieznacznie mniejsze, niż te przeznaczone dla komputerów stacjonarnych. Niemniej zasada działania jest wręcz identyczna. Dyski montowane w laptopach wyróżnia także cichsza praca, system antywstrząsowy oraz mniejszy pobór energii. Wielkość dysku wewnętrznego wpływa na ilość danych, jakie można zgromadzić. 

Karta graficzna to najistotniejszy parametr dla osób uwielbiających gry, ponieważ odpowiada ona za wyświetlany obraz na monitorze. Wtedy warto zainwestować w dobrej jakości kartę graficzną. Natomiast gdy laptop ma służyć do użytku domowego lub pracy biurowej, w zupełności wystarczy zintegrowana karta graficzna z procesorem. Wybór zintegrowanej karty graficznej ma wiele zalet, jak: możliwość dłuższej pracy na baterii, niższa cena laptopa oraz niższe prawdopodobieństwo przegrzania laptopa.

Rozdzielczość i matryca

Efekt wizualny, czyli to co jest wyświetlane na ekranie laptopa uzależnione jest od rozdzielczości i matrycy. Parametry te wpływają bezpośrednio na jakość obrazu. Dzięki temu można uzyskać wyraźny obraz. Dlatego warto zwrócić uwagę na rozdzielczość. Im wyższa, tym lepszy obraz na ekranie. Do wyboru jest rozdzielczość: HD, FULL HD oraz 4K. Wersja HD pozwala uzyskać dobry obraz, a 4K najlepszy. Natomiast matryca w laptopie może być matowa lub błyszcząca, a jej wybór bardzo istotnie wpływa na komfort pracy z tym urządzeniem. Matryca matowa rozprasza promienie słoneczne na ekranie, którą można określić mianem uniwersalnej. Matryca błyszcząca nie rozprasza promieni słonecznych, dlatego dedykowana jest do pracy w biurze.