Czasami jednak trudno jest zdecydować, jaki dywan do pokoju wybrać? Cóż, istnieje wiele modeli, które zazwyczaj bardzo się od siebie różnią, i warto znać kluczowe faktory, aby dokonać najlepszego wyboru.

Jakie są korzyści z umieszczenia dywanów w pokojach?

Przede wszystkim dywany pomaga nam stworzyć odpowiedni klimat w pokoju. Są podstawowym elementem wystroju wnętrza. Ponadto wykładzina dywanowa może być dobrym sposobem na ukrycie niektórych uszkodzeń w podłodze. Dywan stanowi również barierę izolacyjną- dzięki niemu nie są mniejsze szanse, że zmarzniesz w stopy! Świetnie tez pochłania dźwięki: tupot mały stóp, miarowy stukot szpilek, czy ciężkie męskie kroki. Ogólnie rzecz biorąc, są one bardzo uniwersalne, ponieważ najlepsze modele wykładzin łączą w sobie aspekty estetyczne z funkcjonalnością.

Kilka wskazówek dotyczących wyboru dywanów do salonu, których nie można przegapić

Okrągłe dywany, dywany winylowe, wycieraczki, ogólnie rzecz biorąc, istnieje duża różnorodność tego typu produktów, które można umieścić w domu. Dlatego warto wiedzieć, co trzeba wziąć pod uwagę wybierając dywan do pokoju.

Dobrze dobrany dywan będzie komplementował inne elementy wystroju wnętrza. Sprawi, że wszystko będzie łączyć się w piękną i harmonijną całość. Warto zastanowić się nad kolorystką pomieszczenia i stylem w jakim jest urządzony. Jeśli na ścianach jest więcej niż jeden kolor, bez trudu znajdziesz dywan do pokoju z podobnym połączeniem kolorystycznym.

Jeśli ściany i meble są w neutralnych odcieniach (to znaczy, w odcieniach takich jak szary, biały czy beżowy), możesz zaszaleć i kupić dywan w intensywnym, kontrastującym kolorze. Pokój zyska zupełnie inny charakter! Z drugiej strony, jeśli Twój pokój dzienny jest jaskrawy i intensywny, doskonale sprawdzi się tu dywan, który złagodzi tę ostrość.

Wybierz w zależności od rodzaju podłogi

Nie bez znaczenia jest też rodzaj podłogi, na którym położysz swój dywan. Dywan salonowy posiada wiele różnych odmian i stąd właśnie bierze się równie wiele wątpliwości przy wyborze jednej z wersji do dekoracji naszych pomieszczeń. Dlatego przed dokonaniem wyboru należy wziąć pod uwagę kilka kluczowych punktów. Jeśli masz marmurową podłogę, najlepiej wybrać wykładzinę o atrakcyjnej fakturze i neutralnym tonie.

Natomiast, jeśli podłoga jest wykonana pokryta drewnem czy panelami i ma ciepły odcień doskonale sprawdzi się dywan w naturalnych kolorach brązu czy zieleni.

Weź pod uwagę kształt dywanu

Dywany okrągłe z czasem stały się bardzo popularne, w zależności od materiału, z którego zostały wykonane, mogą być bardzo uniwersalnym wyborem. Należy wziąć pod uwagę, że dywany kwadratowe są lepsze w przypadku dużych przestrzeni, okrągłe lub owalne dedykowane są mniejszym pokojom.

Odpowiedni dywan do pokoju sprawi, że wnętrze nabierze nowego charakteru. Stanie się bardziej przytulne, ciepłe i zachęcające. W tej chwili na rynku można znaleźć tak wiele różnych modeli dywanów, że bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie.