Czy wybór krzesła może być trudny?

Być może wydaje Ci się, że wybór krzesła do jadalni jest banalnie prosty. Mówisz sobie – krzesło to krzesło, jakie będzie, takie będzie. Wystarczy, że będzie posiadać oparcie, siedzisko i oczywiście cztery nogi. Okazuje się jednak, że krzesło to coś więcej. To element, który ma być nie tylko funkcjonalny, ale też estetycznie prezentujący się. Który powoli Ci zasiąść przy stole w komfortowych warunkach. Warto również zwrócić uwagę na to, by wybrany model był odporny na uszkodzenia i zabrudzenia. Wiele osób zaleca również wybór krzeseł dopasowanych stylistycznie do pozostałych krzeseł znajdujących się w domu, tak by w przypadku obecności większej ilości gości móc je spokojnie dostawić do pozostałych krzeseł.

Od czego zacząć?

Kupując krzesła w komplecie ze stołem mamy gwarancję, że są one właściwie dobrane – często wykonane w tej samej kolorystce i fasonie. Dużo trudniej jest w sytuacji, kiedy to stół jak i krzesła został zakupione osobno, w różnych miejscach. W takiej sytuacji koniecznie należy zwrócić uwagę na wysokość siedziska, tak by była ona odpowiednio dopasowana do wysokości stołu. Zaleca się również wybranie stołu i pasujących krzeseł w sposób umożliwiający wsunięcie krzeseł pod blat w momencie ich nieużytkowania. Pamiętaj, by wybierając ogromne meble zwrócić uwagę nie tylko na ilość potrzebnego jej miejsca, ale też na szerokość wybranych krzeseł, gdyż może okazać się, że nie zmieszczą się pod stołem. Podpowiadamy również, by zwrócić uwagę na kolorystykę mebli.

Jakie krzesła do jadalni?

Krzesła dobrane do stołu powinny współgrać z całym pomieszczeniem. Idealnym uzupełnieniem drewnianych stołów będą krzesła wykonane również z drewna, wzbogacone obiciem skóry bądź tkanin. Jeśli jednak wnętrze Państwa domu jest nieco bardziej nowoczesne, polecamy w zainwestowanie w kolorowe, drewniane krzesła bądź krzesła wykonane z tworzyw sztucznych. Mała ilość miejsca? Nic trudniejszego. Wystarczy, że zakupisz ilość krzeseł zgodną z zamówieniem, a kolejne, przydatne podczas wizyty większej ilości gości zakupisz w formie składanej.

Wysokość siedziska

Idealnym rozwiązaniem jest sytuacja, gdy siedzisko krzesła znajduje się 3 – 5 cm poniżej zgięcia podkolanowego. Zbyt wysokie siedzisko uniemożliwi oparcie dolnych części działa na stopach, co doprowadzi do przeciążeń innych partii ciała. Dodatkowo, wysokie siedzisko powoduje również ucisk na uda, który w konsekwencji może zakończyć się niedokrwieniem kończyn. Złym rozwiązaniem jest również zbyt niskie krzesło, które wymaga posiadania głębokiego zgięcia w biodrach, a w konsekwencji doprowadzi do pojawienia się bólu w dolnym odcinku kręgosłupa. Wybrane krzesło powinno umożliwiać posiadanie zgiętych w kolanach nóg pod katem prostym i swobodne trzymanie stóp w całości na podłodze.

Głębokość siedziska

Ważną rolę odgrywa również głębokość siedziska. Siedzisko nie może być zbyt głębokie, gdyż spowoduje większe obciążenie części lędźwiowej kręgosłupa. Nie może być również zbyt płytkie, gdyż powierzchnia styku ciała zmniejsza się do minimum, powodując nacisk na poszczególne części ciała. Przyjmuje się, że z przodu poza siedziskiem będzie wystawać noga o długości 1/3 uda.

Oparcie krzesła

Najważniejszą rolę odgrywa jednak oparcie. Powinno ono umożliwiać utrzymywanie ciała w pozycji neutralnej. W takiej pozycji mięśnie podawane są minimalnemu napięciu, a linia kręgosłupa również przebiega naturalnie. Taka pozycja zapewnia komfortowe i zdrowe siedzenie. Ważną rolę odgrywa również stabilność krzesła i rozstaw poszczególnych elementów, która pozwala uzyskać mebel stabilny i w pełni bezpieczny. Wiele osób uważa, że najważniejszą rolę odgrywa materiał, z którego wykończono oparcie. Okazuje się jednak, że rodzaj tego materiału ma niezbyt ważne zdarzenie. Wybierając krzesła, stawiajmy na elementy wykonane z wysokiej jakości, trwałych surowców, które posłużą Państwo przez długie lata. Dodatkowo, jeśli w Twoim domu grasuje małe dziecko, wybierz krzesła odporne na zaplamienia, wytrzymałe na uszkodzenia, a także łatwe w czyszczeniu.

Jak widzisz –  wybór odpowiedniego krzesła do jadalni nie jest trudny. Pamiętaj o tym, by wybierać krzesła stabilne, masywne. Jeśli jednak oczekujesz nowoczesnych rozwiązań – zastąp je ulubionymi fotelami.

Autor: Meble Focus – meble do każdego wnętrza

Artykuł został przygotowany przez firmę Meble Focus oferującą nowoczesne stoły i krzesła.