To właśnie wtedy odczuwamy takie problemy jak katar, kaszel czy ból gardła. Suche powietrze niekorzystnie wpływa też na nasze oczy i skórę, kiedy mamy poczucie suchości. U alergików i dzieci obserwuje się też obniżoną odporność organizmu. Suche powietrze nie jest również korzystne dla naszych domowych roślin. Nawilżacz powietrza wydaje się dobrym rozwiązaniem na wszystkie wymienione wyżej problemy. Większa wilgotność powietrza to lepszy komfort życia. Zapraszamy do lektury artykułu, z którego dowiesz się jak wybrać nawilżacz powietrza do Twojego mieszkania.

  1. Czym jest i jak działa nawilżacz powietrza?

  2. Rodzaje nawilżaczy powietrza

  3. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

  4. Czy warto kupować nawilżacz powietrza?

  5. Polecane modele w różnych przedziałach cenowych

Wystarczy spojrzeć: https://www.oleole.pl/nawilzacze.bhtml Wybór nawilżaczy powietrza jest ogromny! Jak wybrać nawilżacz powietrza, który spełni Twoje oczekiwania i nie będzie kosztował fortuny? Zapraszamy do lektury!

Czym jest i jak działa nawilżacz powietrza?

Nawilżacz powietrza jest to urządzenie, które pomaga nam zachować odpowiednią wilgotność pomieszczeń w  okresie grzewczym, kiedy naturalnie ten poziom jest dużo niższy. Nawilżacze powietrza można znaleźć w popularnych sklepach RTV/AGD w cenach od kilkuset do ponad tysiąca zł. Najczęściej nawilżacze występują w formie pojemników szklanych, które można zawiesić na kaloryferze lub położyć na parapecie. Nawilżacze powietrza wykorzystują do swojej pracy wodę. Część z nich posiada filtry, dzięki którym można stosować wodę z kranu. Kiedy woda się skończy to nawilżacz automatycznie przerywa wtedy swoją pracę i należy go uzupełnić.

Rodzaje nawilżaczy powietrza

Wyróżnić można kilka podstawowych rodzajów nawilżaczy powietrza. Pierwszy z nich to nawilżacz parowy, pracujący dzięki grzałce podgrzewającej wodę i wydobywającej się pary. Najczęściej są to najtańsze modele. Nawilżacz ultradźwiękowy wykorzystuje do pracy fale ultradźwiękowe, które rozbijają cząsteczki wody powodując nawilżającą mgiełkę. Produkty tego rodzaju są wydajne i ciche, a poza tym nie pobierają dużo energii elektrycznej. Regularnie trzeba w takim nawilżaczu wymieniać filtr, ale nie stanowi to dużego wyrzeczenia w stosunku do jakości pracy sprzętu. Spotyka się również droższe, nawilżacze ewaporacyjne, które są wydajne, higieniczne i zużywają mało prądu. Jest to naturalny sposób na nawilżanie powietrza w pomieszczeniach.

Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?

Jak wybrać nawilżacz powietrza? Podstawowym aspektem, który musimy wziąć pod uwagę to czy jest to sprzęt parowy, ultradźwiękowy czy ewaporacyjny. Ten ostatni jest najlepszym wyborem i najbardziej przyjaznym zdrowiu, jednak z drugiej strony jest też najdroższy. Warto zwrócić uwagę na pojemność pojemnika na wodę - jeśli będzie stosunkowo niewielka to często będzie trzeba wymieniać w nim wodę. Kluczowym parametrem jest wydajność, czyli jaką powierzchnię jest w stanie nawilżać nasz produkt. W przypadku małych mieszkań, ten parametr nie jest aż tak kluczowy. Warto zwrócić uwagę na moc urządzenia, gdyż ma to znaczenie w kontekście naszych rachunków za prąd. Najtańsze modele - parowe, generują największy pobór mocy. Kolejny aspekt to dostępność elementów wymiennych np. wkładów czy filtrów. Ważne jest to czy są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Dobrze, aby urządzenie pracowało w miarę możliwości cicho a jeśli posiada dodatkowe funkcje - to tym lepiej!

 

 

Czy warto kupować nawilżacz powietrza?

Naszym zdaniem zdecydowanie tak. Osoby, które korzystają z nawilżaczy powietrza w sezonie letnim potwierdzają jego dobroczynne działanie na funkcjonowanie organizmu. Nikt nie jest miłośnikiem suchego powietrza, tym bardziej że może powodować podrażnienie śluzówek lub infekcje. Chyba nie ma osoby, która stwierdzi mając taki sprzęt, że wolałaby wrócić do poprzedniego stanu powietrza w mieszkaniu lub biurze.

Polecane modele w różnych przedziałach cenowych

Każdy nawilżacz powietrza będzie dobry jednak jeśli dysponujemy odpowiednim budżetem to możemy pozwolić sobie na bardziej wydajny i skuteczny sprzęt. Najtańsze modele można kupić już w okolicach 100 zł. Dobrym wyborem będzie np. N'oveen UH115 z pojemnikiem 2,2 l oraz wydajnością nawilżania 280 ml/h. W budżecie do 150 zł warto zainteresować się modelem Sencor SHF 920BL, którego parametry to zbiornik na wodę o pojemności 2,2 l i powierzchnia nawilżania 20 m2. Jeśli możemy przeznaczyć do 200 zł na nawilżacz powietrza to dobrym wyborem będzie hyundai HUM 770 ze zbiornikiem 5,2 l i powierzchnią nawilżania 25 m2. Za 300 zł świetnym wyborem będzie Philips HU4801/01 o powierzchni nawilżania 25 m2 i wydajnością 200 ml/h. A jeśli budżet niespecjalnie Cię ogranicza to za ok 1000 zł możesz nabyć Venta Airwasher LW25 Comfort Plus z 7-litrowym pojemnikiem i powierzchnią nawilżania 45 m2 oraz wieloma dodatkowymi funkcjami, np. funkcją oczyszczana powietrza czy trybem nocnym.