Aby pokrowiec samochodowy spełnił swoją funkcję, musi być jednak odpowiednio dobrany. 

Pokrowiec na samochód – dlaczego warto go stosować?

Można się spotkać z opinią, że pokrowiec na samochód wielu osobom wydaje się zbytnią ekstrawagancją i niepotrzebnym wydatkiem. Warto jednak uświadomić sobie, że o samochód dbamy, nie tylko regularnie serwisując go w salonie, lecz także dbając o jego wygląd zewnętrzny. Jeśli przez większość czasu auto stoi na zewnątrz, a nie pod dachem, to trzeba liczyć się z tym, że czynniki atmosferyczne takie, jak śnieg, deszcz, grad będą wpływały negatywnie na karoserię. Kiedy przypomnisz sobie zimowe skrobanie szyb lub ptasie odchody, które musisz usuwać z karoserii, od razu pokrowiec na auto w formie dodatkowej ochrony poszycia samochodu, zdaje się sensownym pomysłem. Dobre jakościowo, trójwarstwowe pokrowce na samochód, można zakupić w sklepie www.neomaniak.pl - firma ta produkuje również pokrowce na wymiar, dopasowane idealnie do nietypowych kształtów różnych produktów, nie tylko samochodów.

Pokrowce na samochód chronią auto przed:

  • szkodliwym działaniem, jakie ma promieniowanie UV,

  • deszczem i śniegiem,

  • niskimi temperaturami,

  • zabrudzeniami takimi jak liście, odchody ptaków, różnego rodzaju pyłki czy kurz.

Kiedy warto kupić pokrowiec na samochód?

Pokrowiec na samochód to przede wszystkim rozwiązanie dla osób, które nie posiadają garażu ani wiaty, która chroniłaby samochód przed zabrudzeniami z zewnątrz, jak i szkodliwym działaniem czynników atmosferycznych. Odpowiedni pokrowiec świetnie sprawdza się w przypadku kierowców, którzy korzystają przede wszystkim z parkingów naziemnych, przed blokami, domami, na podwórku bez garażu. Auto warto w ten sposób chronić także podczas wyjazdów. Jeśli w domu masz garaż, ale właśnie planujesz dłuższą podróż samochodem i trudno ci przewidzieć, w jakich warunkach będziesz parkować, warto na taki wyjazd zabrać ze sobą pokrowiec.

Uniwersalne pokrowce na samochód- czy istnieją?

Trzeba jednak podkreślić, że warto kupić pokrowiec dopasowany do samochodu. Naprawdę stosowanie uniwersalnych modeli często nie daje pełnej ochrony. W dużej mierze dotyczy to przede wszystkim zabezpieczeń nieco gorszej jakości. Koniecznie trzeba więc upewnić się, że materiał pokrowca nie jest zbyt szorstki i nie porysuje karoserii. Warto także sprawdzić, jak wygląda zatrzymywanie wilgoci. Nie powinno być ono nadmierne, ponieważ pokrowiec może w ten sposób sprzyjać rdzewieniu metalowych części samochodu. Działa wtedy przeciwnie do tego, jak powinien chronić samochód. Warto mieć to na uwadze, decydując się na konkretny model.

Jak wybrać pokrowiec na samochód?

Aby pokrowiec na samochód zapewniał skuteczną ochronę, musi być odpowiednio dopasowany do samochodu. Przede wszystkim kluczowe, na co trzeba zwrócić uwagę, oceniając produkt, to rozmiar pokrowca. Im lepiej dobrany rozmiar, tym bardziej skuteczna ochrona. Na rynku obecnie dominują dwa typy produktów:

  • pokrowce częściowe, półpokrowce, które osłaniają jedynie szyby, dach i maskę samochodu; to rozwiązanie, które stosuje się standardowo przy odpowiednim zabezpieczeniu karoserii odpowiednimi produktami ochronnymi; takie pokrowce są niebywale lekkie, łatwo się je montuje, problemu nie stanowi również ich przechowywanie;

  • pokrowce pełne, które osłaniają samochód pod progi, gwarantując tym samym maksymalną ochronę przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi; decydując się na takie rozwiązanie, musisz jednak upewnić się, czy pokrowiec ma otwory wentylacyjne zapewniające optymalny przepływ powietrza, co chroni przed korozją.

pokrowiec

Bardzo ważne jest także dopasowanie rozmiaru pokrowca do typu nadwozia. Znaczenie ma, czy kupujesz ochronę dla hatchbacka, sedana czy kombi. Do sedana najlepiej wybrać model o mniej więcej 20 centymetrów dłuższy niż samochodu. W przypadku kombi pokrowiec powinien mieć 50 centymetrów więcej.

Z czego powinny być uszyte pokrowce samochodowe?

Na rynku dostępnych jest wiele pokrowców uszytych z różnych materiałów. Każdy z nich ma swoje zalety i sprawdza się w nieco innych sytuacjach:

  • pokrowiec z jednej warstwy ortalionu - nie jest to z pewnością rozwiązanie do stosowania na zewnątrz; materiał jest cienki, może porysować lakier, a także niebezpiecznie przylgnąć do karoserii w trakcie przymrozków; model ten sprawdza się, jeśli potrzebujesz dodatkowego zabezpieczenia przed pyłem i kurzem w garażu, warto jednak bardzo uważnie go zakładać i ściągać.

  • pokrowiec z poliestru oraz pochodnych - bardzo odporny na działanie wilgoci, często jednak wykonany tylko z jednej warstwy, może więc rysować karoserię; plusem jest jego wyjątkowa lekkość.

  • pokrowiec z tyblondu - o dobrej przepuszczalności powietrza, chroni przed pleśnią, nie zatrzymuje wilgoci pod pokrowcem.

  • pokrowiec z PEVA - lekki, nie rysuje karoserii, bardzo dobrze chroni przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, zarówno promieniowaniem UV, deszczem, jak i mrozem czy śniegiem.

Warto przy okazji zwrócić uwagę na obecność takich rozwiązań jak taśmy ściągające u dołu pokrowca, które zabezpieczają przed przesuwaniem się materiału. To także gwarancja optymalnej ochrony przy silniejszym wietrze. Sklep https://neomaniak.pl gwarantuje wysoką jakość produktów do zabezpieczeń karoserii samochodów w postaci plandek letnich, zimowych i pokrowców trójwarstwowych.