Jest wytrzymały, odporny na trudne warunki i praktyczny. Ale to tylko początek – takie urządzenia mają olbrzymią ilość funkcji sportowych, które pomagają w treningach, a nawet uczą jak poprawnie ćwiczyć. Jak wybrać zegarek sportowy, który będzie spełniać oczekiwania?

W pierwszej kolejności należy skupić się na indywidualnych potrzebach i zaawansowaniu w sporcie. Ważne jest również określenie jakie dyscypliny i funkcje musi posiadać zegarek. Inne potrzeby będzie mieć amator lub początkujący, a inne profesjonalista.

Modele budżetowe – dla kogo i co potrafią?

Większość takich zegarków ma dostępne pewne podstawowe funkcje, które stały się standardem i pojawiają się nawet w modelach z najniższej półki cenowej. Jeśli ktoś dopiero zaczyna przygodę ze sportem i chce przy pomocy takiego gadżetu lepiej się przygotować do treningów, to potrzebuje:

  • Stopera,
  • Pulsometru,
  • Nawigacji GPS,
  • Trybów sportowych.

Wymienione rzeczy w zupełności wystarczą do mierzenia prostych treningów. Zegarek sportowy zapisuje każdy krok, mierzy tętno, podaje ilość spalonych kalorii i wskazuje punkty na mapie. Tryby sportowe pozwalają dostosować mierniki do konkretnych dyscyplin, jak na przykład biegi, jazda na rowerze czy pływanie.

Zegarek sportowy poza treningami – funkcje monitorujące

Marki produkujące sportowe zegarki stawiają na różnorodność i wielofunkcyjność. Urządzenie ma towarzyszyć użytkownikowi przez cały dzień. Ma nie tylko pomagać w dbaniu o formę na treningach w sali lub w terenie, ale też monitorować ciało w czasie wolnym, a nawet w trakcie snu. Profesjonaliści oraz amatorzy sportu mogą bardzo dużo zyskać dzięki noszeniu smartwatcha. Przede wszystkim dostaje się pełną bazę informacji o:

  • Funkcjonowaniu organizmu,
  • Poziomie naładowania „baterii” biologicznej,
  • Poziomie stresu, jakiego w ciągu danego dnia,
  • Jakości i długości snu,
  • Aktualnej kondycji.

To też bardzo modny gadżet, bo dzisiejsze zegarki sportowe to kolekcje stylowych produktów. W zależności od gustu wybrać można bardziej minimalistyczny lub nowoczesny wygląd.

Możliwości jakie dają aplikacje w zegarkach sportowych

Smartwatche sportowe oferują też dostęp do aplikacji na telefon. Sparowanie zakupionego czasomierza z appką jest bardzo proste, a dzięki temu zyskać można kontrolę nad wszystkimi funkcjami, jakie zapewniają producenci. Aplikacje dają możliwość tworzenia dokładnych planów treningowych, a zapisane wyniki można szybko wysyłać trenerom czy znajomym. To także sieci społecznościowe zgromadzone wokół sportu: cała kopalnia porad i sugestii. To świetny sposób na szukanie motywacji do ruchu.

Zegarek odciąża też telefon – nie trzeba go zabierać na trening, bo przez połączenie tych dwóch urządzeń, bardzo wiele można zrobić przy pomocy samego smartwatcha. Zapłata zbliżeniowo w sklepie, bezprzewodowe słuchanie muzyki z serwisów streamingowych – to wszystko można sobie ustawić w aplikacji i później korzystać klikając w tarczę zegarka.

Modele przeznaczone do konkretnych celów

Wreszcie też, jeśli mając bardzo sprecyzowane oczekiwania, można wybierać spośród modeli przeznaczonych do konkretnych dyscyplin, jak bieganie, triathlon czy uprawianie sportów ekstremalnych bądź survivalu. Szukając zegarka, dzięki któremu uzyskać można bardzo szczegółowe informacje o wynikach sportowych, warto zainwestować w produkty, które mają najwięcej funkcji. Są one oczywiście droższe od standardowych, ale różnią się też stopniem profesjonalizmu. Solidny zegarek biegowy dla średnio-zaawansowanych nie będzie jednak kosztował majątek. W zamian oferuje więcej funkcji GPS, pomiary wyrzucania nóg podczas biegu, progi wytrzymałości, symulacje biegów na podstawie obecnej formy użytkownika i wiele wiele innych.

Wybór zegarka sportowego to dosyć trudna czynność. Należy przede wszystkim poznać własne potrzeby i na ich podstawie rozpatrywać jakie urządzenie będzie je spełniać. Amator lub osoba początkująca nie musi od razu kupować najwyższych i najdroższych modeli, ponieważ najpewniej nie skorzysta z większości funkcji w nich zawartych. Dopasowanie zegarka do potrzeb to najlepsza droga do wyboru urządzenia, z którego skorzysta się z dużą korzyścią.

Zobacz również: Czy warto zainwestować w zegarek sportowy?