Wręcz przeciwnie, aby syntetyczna murawa cieszyła się, jak najdłużej pięknym wyglądem, należy zadbać o jej regularną pielęgnację i konserwację. Pamiętaj, że omawiane prace nie tylko pozwolą uzyskać atrakcyjnie wyglądającą murawę, ale też odpowiadają za bezpieczeństwo graczy podczas treningów i rozgrywek.

Jak czyścić murawę?

Najlepszym środkiem myjącym sztuczną murawę jest deszcz. Opady deszczu pozwalają delikatnie oczyścić włókna nawierzchni z wszelkiego kurzu, pyłku kwiatowego a także innych zanieczyszczeń. Tak dobrego czyszczenia murawy, jak naturalnym deszczem, trudno uzyskać. Jeśli jednak musisz wyczyścić murawę, a nie zapowiada się, że spadnie deszcz, w pierwszej kolejności powinieneś zadbać o usunięcie śmierci znajdujących się na jej powierzchni.

Decydując się na sztuczną murawę na boisku, musisz zadbać o wdrożenie odpowiednich zasad, które pozwolą utrzymać murawę w dobrym stanie. Otóż, na takim boisku powinny znaleźć się pojemniki na odpady, w odpowiedniej ilości, które pozwolą osobom odwiedzającym, umieścić śmieci w odpowiednim miejscu, a nie na powierzchni trawy. Dodatkowo, droga prowadząca na murawę, powinna być zaprojektowana tak, aby problem wnoszenia brudu i błota był maksymalnie zminimalizowany. Ważne jest również zachowanie zawodników – wszelkie napoje, o ile to możliwe, powinni spożywać poza murawą. W obrębie murawy, powinien również obowiązywać zakaz palenia.

Wracając jednak do usuwania śmieci, pamiętaj o tym, by wszelkie duże zanieczyszczenia, jak papier, jedzenie czy opatrunki, usuwać tuż po meczu. Idealnym narzędziem ułatwiającym utrzymanie sztucznej murawy czystości będzie zamiatarka do trawników. Pozwoli usunąć wszelkie zanieczyszczenia – skrawki papieru, a nawet odpadki spożywcze. Pamiętaj jednak, by nie używać zamiatarki w dni, gdy temperatura powietrza przekracza 30 stopni Celsjusza.

Jak usunąć plamy z murawy?

Większość plam, które można zauważyć na murawie, jest pozostałościami po substancjach, które należy usunąć możliwie jak najszybciej. Najlepszym sposobem na usunięcie plam ze sztucznej trawy, jest wykorzystanie czystej wody bądź wody z mydłem. Im szybciej przystąpisz do usuwania plam, tym większe szanse, że plama zostanie usunięta całkowicie, jeszcze przed jej wyschnięciem. Jeśli konieczne będzie usunięcie zaschniętych plam, wykorzystaj do tego łopatkę bądź szpachlę. Część plam będzie można usunąć również za pomocą szczotki o sztywnym włosiu. W takiej sytuacji, najpierw dokładnie wyszoruj powierzchnię wodą i mydłem a następnie spłucz obficie wodą i wysusz dokładnie ręcznikiem. W przypadku trudniejszych do usunięcia plam, konieczne będzie zastosowanie detergentów. Możesz jednak spróbować usunąć je jeszcze za pomocą roztworu wodnego amoniaku 3%.

Pamiętaj, że im szybciej wprowadzisz zasady, związane z odpowiednim dbaniem o trawnik, tym mniejsze szanse na pojawienie się trudnych do usunięcia zanieczyszczeń. Zwracamy również uwagę na to, że żadna trawa sztuczna nie jest wieloletnia – każda pod wpływem użytkowania ma prawo się zużyć. Wówczas, konieczne będzie wymienienie jej na nową.

Profesjonalną usługę czyszczenia boisk zapewni natomiast firma Alpinka: https://www.alpinkasport.pl/czyszczenie-boisk-sportowych/