Większość formalności jesteś już w stanie załatwić bez potrzeby wychodzenia z domu – nie tylko tych urzędowych, ale także związanych np. z założeniem konta firmowego. Chcesz wiedzieć, jak założyć własną firmę? Ten krótki poradnik pomoże Ci zrozumieć podstawowe kwestie oraz wyjaśni, dlaczego na etapie tworzenia firmy ważny jest biznesplan.

Jak założyć własną firmę w kilku krokach? Podpowiadamy!

Musisz wiedzieć, że tylko kilka kroków dzieli Cię od tego, aby rozpocząć prowadzenie własnego przedsiębiorstwa. To naprawdę proste i wymaga załatwienia tylko kilku podstawowych formalności urzędowych. Sam proces rejestracji nowego przedsiębiorstwa zrealizujesz w następujących krokach:

 

  1. Wybierz formę prawną dla swojej firmy.

  2. Określ typ opodatkowania.

  3. Wybierz kody PKD.

  4. Złóż wniosek CEIDG-1 do urzędu.

 

Oczywiście w kwestii tego, jak założyć własną firmę, warto też dodać, że konieczne będzie założenie konta bankowego, a także nawiązanie współpracy z dobrym biurem księgowym. Dzięki temu nie tylko będziesz mieć możliwość rozwoju (w dzisiejszych czasach rachunek bankowy to niezbędne minimum, aby przyjmować płatności), ale także zapanujesz nad dokumentacją księgową swojego przedsiębiorstwa.

 

Już na samym początku czeka Cię wiele istotnych decyzji. Duże znaczenie ma to, jaką formę działalności obierzesz. Możesz zdecydować się na jednoosobową działalność gospodarczą, spółkę lub kilka innych form prawnych. Pamiętaj, że w zależności od dokonanego wyboru w każdym z nich mają zastosowanie inne przepisy dotyczące podatków i opłat do ZUS. Forma opodatkowania to kolejna ważna kwestia poradnika – jak założyć własną firmę. Masz do wyboru kartę podatkową, podatek liniowy albo podatek od przychodów zryczałtowanych i nie tylko. W zależności od tego, jakie podejmiesz decyzje na etapie zakładania firmy – koszty jej prowadzenia będą naprawdę różne.

 

Nie masz pewności, że podejmujesz dobre decyzje? Skorzystaj z doradztwa biznesowego lub po prostu zatrudnij wcześniej biuro rachunkowe. Specjaliści z zakresu finansów i biznesu pomogą Ci w podjęciu trudnych decyzji i rozpoczęciu działalności gospodarczej. Pamiętaj! Pierwsze miesiące działania na własną rękę są zawsze najtrudniejsze i generują najwięcej kosztów!

Jak założyć własną firmę w oparciu o biznesplan – o czym trzeba pamiętać?

Chcesz założyć własną działalność gospodarczą? W takim razie koniecznie przygotuj wcześniej rzetelnie opracowany biznesplan. Wykonaj analizy rynku (np. SWOT) oraz dokładnie opisz przyszły profil swojej działalności. Tylko w ten sposób realnie ocenisz czy założenie nowej firmy będzie dla Ciebie opłacalne. Konstrukcja biznesplanu powinna być prosta. Uwzględnij w nim szanse i zagrożenia dla przedsiębiorstwa, a także grupę docelową odbiorców. To nie tylko dobry sposób na ocenę przyszłych zysków. Dokument, jakim jest biznesplan, przydaje się np. podczas wnioskowania o kredyt na start w banku lub dotację w ramach finansowania przez Unię Europejską.

 

Teraz już wiesz, jak założyć własną firmę, jakich formalności dopełnić oraz na co zwrócić uwagę. Możesz więc uzupełnić wniosek CEIDG-1 i zadbać o wszystkie inne kwestie. W dzisiejszych czasach własną działalność rozpoczniesz nawet w przeciągu kilku dni, gdyż formalności urzędowe nie są skomplikowane – oczywiście wiele zależy od tego, na jaką formę działalności ostatecznie się zdecydujesz.

 

Jeśli potrzebujesz większej dawki informacji w temacie rozpoczęcia działalności sprawdź dokładny artykuł prowadzący krok po kroku przez cały proces rejestracyjny: https://wspieramyfirmy.pl/zakladanie-firmy-krok-po-kroku-jak-zalozyc-dzialalnosc-gospodarcza/.