Ten napływ siły roboczej jest z jednej strony związany z brakami kadrowymi, z jakimi borykają się polskie firmy, a także z rozwiązaniami prawnymi, które umożliwiają tymczasowe zatrudnienie. Z drugiej strony istnieje coraz większa obawa, że ci pracownicy w momencie otwarcia rynku w Niemczech będą chcieli skorzystać z okazji i pojadą na zachód.

  1. Dlaczego warto zatrudniać osoby z Ukrainy?

  2. Zalety leasingu pracowniczego.

  3. Mniej formalności i więcej czasu.

  4. Atrakcyjny pracownik.

Dlaczego warto zatrudniać osoby z Ukrainy?

Polska dla wschodnich sąsiadów jest niezwykle atrakcyjnym rynkiem. Kusi wyższymi zarobkami, a także dość ustabilizowanymi regułami. Poza tym Ukraińcy nie mają dużych problemów językowych oraz kulturowych i w związku z tym bardzo szybko asymilują się w Polsce. Same ułatwienia w zakresie zatrudniania oraz odpowiednia opieka prawna sprawiają, że cała procedura nie jest skomplikowana i najczęściej pracodawcy decydują się na zatrudnianie wykwalifikowanych pracowników tymczasowo. Tak zwany wynajem pracowników https://skuteczni.pl pozwala znacznie obniżyć koszty utrzymania działalności. Poza tym wszelkie formalności z tym związane zostaną przerzucone na firmę, która w pewien sposób wynajmuje kadry.

Zalety leasingu pracowniczego

To nowoczesne rozwiązanie zrewolucjonizowało sam system zatrudniania. Pracownicy z Ukrainy chętnie podejmują u nas pracę i są cenieni za rzetelność oraz wysokie kwalifikacje. Sami pracodawcy szczególnie w specjalistycznych firmach poszukują fachowców i odpowiednia kadra stanowi o sukcesie branży. Jeśli dany fachowiec miałby być zatrudniony tymczasowo, to szefowie nie chcą tracić czasu na szkolenie pracownika, więc decydują się na wynajem. W ten sposób firma nie ponosi żadnych kosztów składek ubezpieczeniowych, ani podatków, a to agencja zajmuje się również rozliczaniem wynagrodzeń.

Sam leasing pracowniczy wymaga oczywiście ustalenia konkretnych zasad a także wymagań. To one sprawiają, że agencja może dopasować pracownika, który ma odpowiednie wykształcenie, umiejętności oraz na przykład niezbędne certyfikaty. W ten sposób sprawia się, że wszystkie trzy strony są zadowolone ze współpracy.

Mniej formalności i więcej czasu

Oczywiście cała legislacja związana z zatrudnianiem pracowników ze Wschodu jest coraz bardziej przyjazna. Poza tym, mniej formalności to również oszczędność czasu, a korzystanie z agencji pośredniczącej pozwala i tak uniknąć całej biurokracji. Z pracownikiem z Ukrainy nie trzeba wiązać się żadnymi umowami, a znalezienie wyszkolonych specjalistów dzięki agencji wcale nie jest trudne. Poza tym koszty zatrudniania są dla pracodawcy niezwykle niskie. Oczywiście wiele w materii wynagrodzeń będzie zależało od branży, umiejętności oraz oczywiście miasta, w którym się pracuje. Pracownicy z Ukrainy nie narzekają ani na niskie zarobki, ani na warunki, ani na ograniczenia prawne. Bez problemu również pracują w systemie zmianowym, ponieważ zazwyczaj do Polski przyjeżdżają bez rodzin i priorytetem dla nich są atrakcyjne wynagrodzenia.

Atrakcyjny pracownik

Pomimo tego że słyszy się, że pracodawcy różnie traktują pracowników z Ukrainy, w większości przypadków wszystkie strony są zadowolone z otwarcia rynku pracy na pracowników z zagranicy. Także agencie doskonale dbają o interesy pracowników oraz o to, by pracodawcy otrzymywali takich specjalistów, jakich potrzebują. Dzięki zmianom w przepisach możemy liczyć, że ten trend się nie zmieni.