Oczko wodne zmieści się nawet najmniejszym ogrodzie lub na małej działce. A posadzenie w niej odpowiednich roślin, jak lilie wodne sprawi, że będzie cieszyło oczy przez długi czas.

 

Jak założyć oczko wodne?

Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?

Jak założyć oczko wodne?

Oczko wodne może być założone zarówno na własną rękę, jak i może zostać zaprojektowane i zbudowane przez profesjonalistów. Wszystko zależy od ilości funduszy i czasu wolnego. Oczko wodne to nie tylko dziura w ziemi wypełniona wodą, w której pływają ryby lub rośnie lilia wodna

Pierwszą czynnością, którą należy zrobić jest wybranie odpowiedniego miejsca w ogrodzie. To miejsce powinno leżeć częściowo w cieniu. światło słonecznie powinno docierać do oczka wodnego przez kilka godzin dziennie. Sprawi to, że rośliny jak lilie wodne będą odpowiednio rosły i przez długi czas cieszyły oko. 

Do budowy oczka można użyć gotowej formy polietylenowej, ale narzuci to formę oczka. Drugą opcją do wyboru jest folia. Daje ona pewną elastyczność - można stworzyć dowolny kształt o wybranej indywidualnie głębokości i wielkości, a następnie pokryć go folią i posadzić na przykład lilie wodne. Na dnie należy wtedy rozłożyć kilkucentymetrową podsypkę piaskową, a na odpowiednią włókninę. Dzięki temu folia będzie zabezpieczona przed uszkodzeniami od spodu. Do hodowli ryb oczko powinno mieć głębokość około jednego metra.

Jakie rośliny wybrać do oczka wodnego?

Specjaliści polecają różnego rodzaju rośliny do oczka wodnego. Prym wiodą tutaj lilie wodne. Przy budowie tego miejsca należy pamiętać o tym, że rośliny wodne są potrzebne do stworzenia ekosystemu w oczku. Zaopatrują one miejsce w tlen, pozwalają się schronić zwierzętom i zdobią. Oprócz tego pędy roślin wodnych takich jak lilie wodne maskują nierówną linie brzegową i inne niedoskonałości. W oczku wodnym powinny znaleźć się różne rośliny - od tych egzotycznych i delikatnych poprzez lokalne. Lilie wodne, jak wiele roślin cebulowych, świetnie znoszą polskie zimy, ale powinno się je przechowywać w odpowiednim miejscu. Ich kwiaty zdobią oczko wodne przez cały sezon. Lilie wodne kwitną  na wiosnę, a kwiaty można podziwiać aż do października.Warto wspomnieć, że wiele roślin musi mieć odpowiednie warunki do zimowania. W oczyszczaniu wody z glonów pomogą takie gatunki jak: rdest ziemnowodny, rogatek sztywny, gałęzatka kulista oraz moczarka kanadyjska.