ad

Wędkarstwo to zajęcie dla wielbicieli ciszy, spokoju i bliskiego obcowania z przyrodą. Na początku najważniejsza jest motywacja i chęci. Dalsza część to już tylko realizowanie hobby i dążenie do doskonalenia swoich umiejętności.

  1. Na początek - dobry sprzęt

  2. Wybór akwenu dla początkującego wędkarza

Na początek - dobry sprzęt

Bez wyposażenia się nie obędzie. Można łowić przy pomocy patyka znalezionego w lesie, samodzielnie splecionego sznurka, zaostrzonego kawałka metalu i wykopanego z ziemi robaka, ale… takie umiejętności przydadzą się przede wszystkim w razie apokalipsy i upadku cywilizacji albo na bezludnej wyspie. Oczywiście, jeżeli czyimś zainteresowaniem jest majsterkowanie i jednocześnie rybołówstwo, można pokusić się o samodzielne skonstruowanie wędki i reszty potrzebnego wyposażenia. Jeżeli jednak zależy Ci przede wszystkim na łowieniu, lepiej będzie zaopatrzyć się w sprzęt, który przeszedł długą drogę ewolucji, żeby teraz można było możliwie najwygodniej z niego korzystać. Dobrym przykładem miejsca, w którym można znaleźć potrzebne wyposażenie, jest znakomity sklep internetowy https://wedkarz.pro. Posiada on bardzo szeroki wybór sprzętu wędkarskiego dla osób o różnym stopniu doświadczenia oraz do różnych stylów łowienia - między innymi spławikowego, spinningowego, karpiowego, z łodzi, z brzegu i wielu innych.

 

Wybór akwenu dla początkującego wędkarza

Kiedy już będziesz posiadał sprzęt, musisz znaleźć miejsce, gdzie będziesz mógł z niego skorzystać. Może to być dowolne komercyjne miejsce przeznaczone do tego celu, z którego skorzystanie prawdopodobnie będzie wiązało się z opłatami. Równie dobrze jednak (a często nawet lepiej) można wybrać się nad jezioro lub rzekę - wcześniej jednak trzeba sprawdzić, czy nadaje się do łowienia. W tym celu można zapytać znajomych wędkarzy lub miejscowych o zdanie, albo poszukać informacji w internecie. Należy również pamiętać, że aby łowić legalnie na publicznych łowiskach, każdy obywatel zobowiązany jest do wykupienia karty wędkarskiej. Warto jest również zwrócić uwagę na otoczenie - duża ilość szuwarów i wysoki stopień obecności zieleni wewnątrz jeziora może być powodem dużej ilości zaczepów, których należy unikać. Z kolei na rzece niepożądany jest duży prąd, kiedy mamy zamiar łowić metodą spławikową. Świetnie sprawdzą się miejsca często oblegane przez innych wędkarzy, ponieważ przykładowo na jeziorze prawdopodobnie może towarzyszyć im specjalnie w tym celu zbudowany pomost. Dodatkowo, ryby mogą być przyzwyczajone do przypływania w dane miejsce - wędkarze często przy pomostach stosują zanętę (specjalny rodzaj pożywienia wrzucanego do zbiornika, stosowany aby przyzwyczaić ryby do żywienia się w danym miejscu).