Jak reagować i co robić, kiedy odkryjemy obecność pluskwy w naszym domu? Trzeba wykonać dezynsekcję.

Jak wygląda pluskwa domowa?

Pluskwa jest niewielkim owadem z rzędu pluskwiaków różnoskrzydłych. Dorosłe osobniki mają owalny kształt i czerwonobrązowy kolor. Wyglądem przypominają pestkę jabłka i osiągają wielkość około 7 mm. W początkowej fazie rozwoju są jednak znacznie mniejsze, niemal niedostrzegalne gołym okiem. Obecność pluskwy zdradzają brunatne plamki, zlokalizowane w miejscu bytności insektów. Sygnałem alarmowym mogą być również ślady na skórze (podobne do ugryzienia komara), spowodowane przez ugryzienie pluskwy. Jak przeprowadzić skuteczne odpluskwianie? Zwalczanie pluskiew najlepiej rozpocząć od dezynsekcji.

Jak zwalczyć pluskwy – najlepszy sposób

Zwalczaniem pluskwy domowej zajmują się profesjonalne firmy. Możliwa jest dezynsekcja na Śląsku, ale i na terenie całego kraju. Specjaliści zaproponują kilka rozwiązań, w tym:

  • Wymrażanie pluskiew

  • Zamgławianie ULV

  • Oprysk

O tym, jak zwalczać pluskwy, decyduje specjalista, który oceni stan infestacji. Substancje owadobójcze czy kupione w sklepie spraye niestety nie pomogą skutecznie wytępić pluskwy. Ponadto pluskwy łóżkowe „słyną” z tego, że uodparniają się na różne doraźne środki. Tylko stanowcze i szybkie działanie pozwoli pozbyć się niechcianych insektów.

W ramach profilaktyki warto jednak regularnie przeglądać meble, a w szczególności szczeliny (w kanapie, łóżku, fotelach itp.). To właśnie tam najczęściej kolonizują się te insekty. Trzeba również uważać podczas kupowania mebli z drugiej ręki (szczególnie tapicerowanych). Nie zawsze sami przynosimy pluskwy do domu. Niekiedy przedostają się do wnętrza mieszkania niezależnie od naszych działań. Niewielkie insekty potrafią migrować z mieszkania do mieszkania. Bardzo często plaga pluskiew dotyczy całej kamienicy czy pionu w bloku. Tylko skuteczne i profesjonalne odpluskwianie pomoże wówczas pozbyć się problemu.

Czy pluskwy domowe są groźne dla zdrowia?

Jak dotąd nie udowodniono wprawdzie zagrożenia ze strony pluskiew. Niemniej ugryzienia owada są bardzo nieprzyjemne w skutkach. Miejsce ugryzienia jest zaczerwienione i swędzi. Od ugryzienia komara różni się tym, że jest wypukłe i przypomina guzek. Sama świadomość obecności pluskiew w domu – ba! w łóżku – powoduje szereg następstw w sferze emocjonalnej. Występują zaburzenia snu, pojawiają się stany lękowe, a w efekcie nawet depresja.