Wymóg posiadania w taksówce kasy fiskalnej nieco utrudnia przedsiębiorcom życie, ale można temu zaradzić. Wystarczy zgłębić temat i dowiedzieć się, jakiego rodzaju kasa będzie najbardziej odpowiednia pod różnymi względami i jaka kasa spełni oczekiwania taksówkarzy, a także ich klientów.

Kasa fiskalna do taksówki

Obowiązek wydawania paragonów fiskalnych istnieje w rozmaitych gałęziach gospodarki, w różnych branżach, w różnych biznesach. Jest to istotne dla przejrzystości rozliczeń między innymi z urzędem skarbowym. Również klient ma prawo otrzymać dokument, z którego jasno wynika, ile powinien zapłacić i jaką kwotę przedsiębiorca wliczy w swój przychód.

Tak jak paragony są powszechnie wydawane w sklepach i punktach usługowych, tak od jakiegoś czasu do wydawania paragonów fiskalnych zostali zobowiązani taksówkarze, poprzez zmianę prawa. Dziś już każdy taksówkarz ma obowiązek posiadania w pojeździe kasy fiskalnej. I tutaj pojawia się problem. Jaką kasę wybrać?

Niewielki rozmiar

Bardzo ważną cechą kasy fiskalnej w taksówce będzie jej niewielki rozmiar. Miejsca na zamontowanie kasy nie ma zbyt wiele, a zatem trzeba dobrze to miejsce zagospodarować. Wydaje się, że im mniejszy przedsiębiorca, im mniejszy wachlarz towarów albo świadczonych usług, tym mniejsza jest potrzebna kasa.

Coś w tym jest. Rzeczywiście już same rozmiary kasy fiskalnej mogą świadczyć o rozmachu prowadzonej działalności gospodarczej. Kierowca taksówki świadczy usługi jednego rodzaju, jest to po prostu oferowanie przewozu. Dlatego nie jest potrzebna duża kasa, która oferuje mnóstwo możliwości. Wystarczy niewielka, skromna kasa, która ma wiele zalet.

Taką niewielką kasę można zamontować na różne sposoby, zarówno poziomo jak i pionowo. Niewielki rozmiar wiąże się też z małą wagą sprzętu, co także ma w tej sytuacji znaczenie. Taka niepozorna kasa będzie idealnym rozwiązaniem dla taksówkarza.

Cicha i wytrzymała

Każdy, kto inwestuje w jakiekolwiek sprzęty do prowadzenia działalności gospodarczej, chce, aby sprzęty te były jak najbardziej wytrzymałe i solidne. Dlaczego? Aby nie być zmuszonym do ich wymiany w najbliższej przyszłości. Czas to pieniądz. Im dłużej sprzęt działa bezawaryjnie, tym więcej pieniędzy zostaje w kieszeni przedsiębiorcy.

Cichy mechanizm drukujący z pewnością będzie dla kierowcy i pasażera dużą zaletą. Wiele osób w taksówce pragnie w ciszy i spokoju dotrzeć do miejsca przeznaczenia, a dodatkowy hałas na pewno nie jest wskazany. Stąd chęć posiadania cichej kasy fiskalnej jest jak najbardziej uzasadniona.

Kolorowa i dotykowa

Nie każda kasa fiskalna do taksówki posiada kolorowy wyświetlacz, ale korzystanie z takich nowinek technologicznych na pewno jest miłe i przyjemne. Stąd nie powinien dziwić fakt, że przedsiębiorcy takie kasy często wybierają. Czas w taksówce płynie wtedy w lepszej atmosferze, a sama praca również idzie lepiej.

Klawiatura dotykowa, doskonale dziś znana, bo przecież praktycznie wszyscy używają telefonów dotykowych, również jest świetnym rozwiązaniem jeśli chodzi o kasę fiskalną. Doświadczenie wielu użytkowników pokazuje, że klawiatura dotykowa jest bardzo wygodna i zdecydowanie wygrywa w starciu ze zwykłą klawiaturą.

Wszystkie funkcje w kasie fiskalnej powinny być jednak odpowiednio ułożone i zaprogramowane tak, aby dla użytkownika obsługa była jak najbardziej intuicyjna. Bez tego nawet ogromna ilość funkcji na nic się zda, ponieważ użytkownik nie będzie wiedział, jak je wykorzystać. Kluczem do sukcesu jest wykorzystywanie wiedzy i dostępnych możliwości w praktyce.

Przeszkolenie

Niezwykle ważne jest, aby taksówkarz dokładnie wiedział jak działa jego kasa fiskalna. Osoba obsługująca kasę musi świetnie orientować się we wszystkich jej funkcjach. Nie można dopuścić do sytuacji, kiedy po wykonanym kursie taksówkarz nie wie jak wydrukować paragon fiskalny. Kasa fiskalna w taksówce to jedno, obowiązek prawny, ale taksówkarz musi umieć ją obsłużyć i zrobić to prawidłowo.

Kasa fiskalna w samochodzie powinna uwzględniać różne warianty. Czasem trzeba będzie udzielić rabatu stałemu klientowi. Czasem pojawi się konieczność anulowania paragonu. To bardzo ważne, aby wyjść klientowi naprzeciw i uwzględniać jego potrzeby.

Polityka rabatowa jest bardzo ważna w branży przewozowej. Stosunkowo łatwo tutaj o stałego klienta. Niektórzy przecież w każdy weekend udają się na imprezę, z której później muszą wrócić i nie będzie to powrót własnym samochodem. Wiele firm oferuje swoim pracownikom bezpłatny powrót taksówką do domu, jeśli praca kończy się w nocy. Na takie sytuacje trzeba być przygotowanym.

Zakup kasy

Przy zakupie kasy na pewno warto kierować się renomą i opiniami o danym producencie. Kolejnym krokiem będzie wybór odpowiedniego modelu kasy. Jak najbardziej można wspomóc się opiniami innych osób z branży, a także opiniami i oceną sprzedawcy, który pomagał już wcześniej w zakupie osobom z takimi samymi potrzebami i wymaganiami.

Samodzielne badanie rynku, zebranie opinii o producentach kas, a także konkretnych modelach, to podstawa ku temu, aby dokonany wybór okazał się właściwy. Sprzedawca również jak najbardziej może pomóc. W końcu i jemu zależy, aby klient wyszedł zadowolony.

Kasa, która powinna każdemu taksówkarzowi wystarczyć, nie musi kosztować więcej niż 1500 złotych. Na pewno jednak nie warto tutaj nadmiernie oszczędzać, ponieważ sprawna, solidna, wytrzymała kasa, która działa bezawaryjnie, to wielka inwestycja w dobrze działający biznes i ta prawda sprawdza się w każdej branży.

Taksówkarze, którzy stanęli przed koniecznością zamontowania kasy fiskalnej w swoim samochodzie, musieli zmierzyć się z nową rzeczywistością. Ale przecież nie od dziś wiadomo, że każdy zawód ma swoje wymagania i przedstawiciel każdego zawodu musi zmagać się ze zmianami w obowiązującym prawie. Wystarczy zatem dobrze wybrać kasę i problem znika. Trzeba także nastawić się pozytywnie do zmian, a także zrozumieć, że wymogi te mają swój sens i cel.

Artykuł powstał przy współpracy ze sklepem Mico, który oferuje szeroki wybór kas fiskalnych.