1. Do czego służą maszyny CNC?

  2. Jaką tokarkę CNC do metalu wybrać?

 

Aktualnie tokarki cieszą się sporą popularnością. Urządzenia tego rodzaju są chętnie wykorzystywane nie tylko przez profesjonalistów, ale również i amatorów, którzy chętnie wyposażają swoje przydomowe warsztaty w tokarki. Do czego służą maszyny CNC? Jaką tokarkę CNC do metalu kupić? Na pytania odpowiadamy w dzisiejszym wpisie. Już teraz zapoznaj się z jego treścią.

Do czego służą maszyny CNC?

Do czego właściwie służą maszyny CNC? Na przykład standardowa tokarka CNC do metalu to skrawające rozwiązanie, dzięki któremu możliwe jest bezproblemowe skrawania przedmiotów. Takie urządzenie wykonuje ruch przede wszystkim prostoliniowy posuwowy wzdłużny lub poprzeczny oraz obrotowy. Modele CNC od konwencjonalnej tokarki różnią się tym, że oferują cyfrowe sterowanie. Takie rozwiązanie doskonale sprawdza się tam, gdzie wykonuje się wieloseryjną obróbkę.

A zatem głównym zadaniem tokarki jest obróbka metali i metalopodobnych materiałów. Z reguły tokarkę wyposaża się w narzędzia skrawające i rewolwerową głowicę. To dzięki tym elementom tokarka CNC do metalu jest w stanie wykonywać szybko i precyzyjnie poszczególne produkty.

Do zalet tokarek CNC do metalu zalicza się przede wszystkim dużą moc, wysoką wydajność, równie wysoką jakość wykończenia – nawet mimo dużej powtarzalności obrabianych elementów. Ponadto tokarka CNC do metalu daje możliwość obrabiania takich elementów, które mają nieco skomplikowany kształt. Plusem urządzeń tego rodzaju jest również to, że dzięki nim każdy jest w stanie zminimalizować odpady oraz wszelkiego rodzaju błędy produkcyjne.

Jaką tokarkę CNC do metalu wybrać?

Kupując tokarkę CNC do metalu, musisz zwrócić uwagę na poszczególne parametry i dobrać je do własnych potrzeb. Dzięki temu będziesz mieć pewność, że ostatecznie wybrana tokarka CNC do metalu spełni Twoje oczekiwania. Na początku określ, do czego potrzebujesz urządzenia tego rodzaju. Jeśli chcesz używać tokarkę w przydomowym warsztacie, optymalną dla Ciebie opcją będą oczywiście mniejsze narzędzia. W przemyśle natomiast warto wykorzystać wydajniejsze rozwiązania – na przykład tokarki CNC lub automatyczne modele. Polecamy też na początku określić budżet, jaki chcesz przeznaczyć na tokarkę. Oczywiście, im większe urządzenie i bardziej rozbudowane, tym więcej zapłacisz.

Jeśli chodzi o parametry techniczne urządzenia, koniecznie weź pod uwagę prędkość, głębokość, posuw oraz siłę skrawania. To cztery właściwości, które należy dopasować do swoich potrzeb. Prędkość skrawania informuje o tym, z jaką intensywnością pracuje wybrana przez Ciebie tokarka CNC do metalu. Głębokość natomiast określa, jak gruby materiał może tokarka obrobić w jednym czasie. Siła skrawania informuje o tym, jakie siły działają na element, który w danym momencie jest obrabiany. Posuw zaś może być poprzeczny albo wzdłużny.

Polski producent maszyn CNC oferujący między innymi frezarki CNC, plotery frezujące i obrabiarki CNC zawsze zapewnia atrakcyjne ceny i wysoką jakość.