Obecnie alkomat elektrochemiczny jest wykorzystywany w wielu sytuacjach. Kojarzy się nam najczęściej z policją oraz kontrolą kierowców. Z drugiej strony często po narzędzie do sprawdzania trzeźwości sięgają także firmy z różnych sektorów. Poza tym coraz częściej Polacy decydują się na to, by mieć w domu profesjonalny alkomat. Pozwala on szybko sprawdzić ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, a tym samym daje informację, czy można prowadzić samochód. Nie chodzi tu tylko o sankcje karne, ale również o bezpieczeństwo na drodze, a subiektywna ocena trzeźwości może być niewystarczająca.

Nowoczesny alkomat elektrochemiczny

Tester trzeźwości to inaczej alkomat. Samo urządzenie, które określa ilościową zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Dzięki temu otrzymuje się informacje o stężeniu alkoholu we krwi w momencie, gdy wykonywany jest test. Najbardziej profesjonalne są alkomaty policyjne. Inne modele są wykorzystywane w domach, w firmach, w branży ochroniarskiej, logistycznej czy transportowej i wielu innych. Czasem profesjonalny alkomat elektrochemiczny pojawia się także w lokalach lub w miejscach użyteczności publicznej. Same informacje są przede wszystkim istotne dla kierowców. Natomiast alkomaty dowodowe używane w czasie kontroli są ważną informacją w ewentualnej sprawie.

Profesjonalny alkomat w domu

alkomat

 

Najważniejszym elementem urządzenia jest sensor elektrochemiczny. Jest to czujnik, który jest wrażliwy na alkohol. W efekcie w krótkim czasie zostaje przeprowadzony odczyt i otrzymuje się wyniki. Alkomaty elektrochemiczne szybko obliczają zawartość alkoholu w wydychanym powietrzu. Wynik jest wyświetlony na ekranie sprzętu. Oczywiście, by całość działała bez zarzutu i była funkcjonalna oraz rzetelna, musi być wykonywana systematycznie kalibracja alkomatu. W zależności od modelu kalibrację alkomatu należy powtarzać co 6 lub 12 miesięcy, jednak nie każdy alkomat posiada możliwość kalibracji. Warto na to zwrócić uwagę podczas wyboru alkomatu. Jednym z najdłużej działających serwisów w Polsce, który kalibruje alkomaty, jest alkopatrol.pl — serwis w Pabianicach ul.Łaska 80A. Firma istnieje od 1995 roku i prowadzi kalibrację alkomatów na miejscu, jak i również wysyłkowo.

Nowoczesne alkomaty policyjne

Na rynku są dostępne różne rodzaje alkomatów. Bez problemu można więc dopasować konkretne rozwiązanie do swoich potrzeb. Dużą popularnością cieszą się alkomaty półprzewodnikowe. Przede wszystkim w tym wypadku atrakcyjna jest cena. Błąd pomiaru może wynieść do 20%. W tym wypadku sensor będzie dość wrażliwy i dlatego producent zaleca, by nie wykonywać pomiaru po spożyciu alkoholu lub w czasie palenia papierosów. Natomiast precyzyjny alkomat elektrochemiczny jest na stałym wyposażeniu policji oraz różnego rodzaju firm. W tym wypadku sensor będzie odporny na działanie innych substancji. Taki tester trzeźwości wyróżnia się także dużą dokładnością pomiaru w tym przypadku, błąd pomiaru wynosi 3%. Trzecim typem jest alkomat spektrofotometryczny. W tym wypadku wykorzystywana jest podczerwień. To najlepsze urządzenia na rynku, ale też jest najdroższe i wyróżnia się najwyższą dokładnością. Są więc wykorzystywane jako testery dowodowe. Jeszcze innym rodzajem urządzenia jest alkomat jednorazowy, który możemy zakupić na stacjach benzynowych.

Sprawdź profesjonalny alkomat elektrochemiczny

Niezależnie od tego, czy decydujemy się na alkomaty używane, czy nowe, zawsze musimy zwracać uwagę na określone parametry. Poza wbudowanym sensorem elektrochemicznym lub innym trzeba wziąć także pod uwagę to, jak działa czujnik przepływu powietrza. To jest ważna informacja, która mówi o tym, ile powietrza musi być prowadzone do urządzenia, żeby pomiar był możliwy. Poza tym alkomaty mogą pracować w trybie pasywnym lub aktywnym. W tym pierwszym wariancie można zbadać na przykład nieprzytomną osobę. Taką funkcję posiada policyjny alkomat przesiewowy marki Promiler model iBlow (dostępny w sklepie www.alkopatrol.pl). Poza tym im większy sensor to wyniki będą bardziej wiarygodne. Z zasady alkomaty posiadają bardzo intuicyjne menu. Dodatkowo warto mieć dodatkowe ustniki w zestawie. Jeśli z urządzenia korzysta więcej osób, to takie zapasowe akcesoria są konieczne. Oczywiście w przypadku alkomatów bezustnikowych nie będzie takiej konieczności. Każde urządzenie będzie miało określoną żywotność i określoną przez producenta ilość pomiarów. Od intensywności użytkowania będzie zależeć także to, jak często trzeba wykonywać kalibrację. Urządzenie musi mieć wyraźny wyświetlacz oraz wykonywać dokładne pomiary.

Najczęściej po alkomaty sięgają filmy z różnych sektorów. W tym wypadku warto zdecydować się na urządzenia z jak największym sensorem, ponieważ z założenia będą one dość mocno eksploatowane. Świetnie sprawdzać się będą alkomaty elektrochemiczne marki Promiler od dystrybutora — alkopatrol.pl. Sam wynik ma być dokładny, rzetelny i powtarzalny. W firmowym zastosowaniu sprawdzają się testy, które mają bezkontaktowy pomiar jak alkomat iBlow lub ALP-1 LITE. Tego typu sprzęt będzie wymagać także rzadszych kalibracji niż te sprzęty, które kupuje się do użytku domowego. Te pomogą sprawdzić po wypiciu alkoholu, czy można bezpiecznie prowadzić auto.

Wiele alkomatów ma również liczniki kalibracji, co pozwala kontrolować, kiedy należy oddać sprzęt do przeglądu. Do użytku w warunkach domowych dużą popularnością cieszą się alkomaty AL-8000 SILVER oraz PRO X-5 PLUS. Jeśli szukasz alkomatu do użytku domowego, który da szybki pomiar, będzie rzetelny i powoli sprawdzić zawartość alkoholu nie musisz się decydować na najdroższy sprzęt, ale zawsze warto sprawdzać, by wybierać produkty sprawdzonych firm. One także są przez tę firmę najczęściej serwisowane. Innym modelem jest kalibracja w sklepie, w którym kupiliśmy alkomat. Sklep alkopatrol.pl przy zakupie nowego alkomatu udziela na najlepsze modele alkomatów aż 5 lat bezpłatnej gwarancji i kalibracji bez limitu przed dany okres użytkowania urządzenia. Dlatego ważne, by kupując alkomat wybrać sklep, który prowadzi własny serwis i dokona kalibracji w dniu sprzedaży alkomatu. Kupowanie w markecie takiego sprzętu mija się z celem, ponieważ nikt go nie skalibruje w dniu sprzedaży.