Jednak kiedy zaczynamy dopiero swoją przygodę z zaawansowanym aparatem, powstaje pytanie – jakie obiektywy będą odpowiednie na początek?

Obiektywy do lustrzanek – co trzeba wiedzieć, zanim wybierzemy konkretny model?

W pierwszej kolejności powinniśmy określić, jakie zdjęcia będziemy wykonywać najczęściej i to właśnie takie obiektywy do lustrzanekpowinniśmy kupić. Inne można dokupować z czasem, kiedy będziemy rozwijać swoje zainteresowania i umiejętności. Warto też określić swój budżet oraz sprawdzić, jakie mocowanie jest w aparacie – to będzie rzutowało o wyborze firmy produkującej obiektywy.

Obiektyw kitowy czy coś więcej?

Producent lustrzanki zawsze dodaje do zestawu podstawowy obiektyw, tak zwany obiektyw kitowy (czasami do zestawu dołączony jest więcej niż jeden obiektyw, ale wtedy trzeba się liczyć z większym jednorazowym wydatkiem). Z reguły taki obiektyw pozwala na wykonanie zdjęć szerokokątnych (np. zdjęcia krajobrazów), ale i portretów. Trzeba jednak pamiętać o tym, że taki obiektyw ma podstawowy zakres ogniskowej i przysłony, dlatego jeżeli będziemy wymagać od niego czegoś więcej, to już musimy zastanowić się nad zakupem dodatkowych obiektywów o innych parametrach.

Przykładowo, jeżeli chcemy się skupić na zdjęciach portretowych, to warto zastanowić się nad wyborem jaśniejszych obiektywów, które pozwolą na uzyskanie charakterystycznego rozmazania w tle. Jeżeli boimy się tego, że oryginalne obiektywy do aparatów będą nas drogo kosztowały, możemy zastanowić się nad zakupem zamiennika lub obiektywu używanego. W tym drugim przypadku zawsze dobrze jest dokładnie sprawdzić, w jakim stanie jest aparat i czy będzie pasował do naszego aparatu. W przypadku używanych obiektywów bardzo ważne jest sprawdzenie stanu mechanizmu mocującego go do aparatu. Zobacz również Pierwsze kroki w fotografii ślubnej. Jakie dobrać niezbędne akcesoria fotograficzne do ślubnej sesji.