Salon często pełni też jednocześnie funkcje jadalni i sypialni, a nawet gabinetu, szczególnie w niewielkich mieszkaniach. Dlatego tak dużą wagę przykładamy do tego, w jaki sposób jest urządzone to pomieszczenie. Ważne jest również to, jak oświetlimy ten pokój. Na co zatem należy zwrócić uwagę, wybierając oświetlenie do salonu?

Oświetlenie główne

Głównym elementem oświetlenia w każdym pomieszczeniu jest oświetlenie górne. Z reguły jest to jedna lampa wisząca lub sufitowa, która ma jeden lub kilka punktów świetlnych. Jeżeli pomieszczenie jest duże warto zastanowić się nad kilkoma lampami sufitowymi lub wybrać taką, w której położenie punktów świetlnych można regulować tak, aby światło docierało do każdego zakątka pomieszczenia. W przypadku oświetlenia w salonie warto zainwestować w system, który pozwoli na regulację intensywności światła, szczególnie jeżeli w salonie wydzielonych jest kilka stref i w każdej z nich jest potrzebna inna intensywność oświetlenia.

Oświetlenie dodatkowe w salonie

W salonie bardzo często odpoczywamy i ciągłe korzystanie z górnego, intensywnego światła nie zawsze jest potrzebne. Z drugiej strony możemy też potrzebować doświetlenia stołu czy sekretarzyka. W takiej sytuacji można wybrać jedno z poniższych rozwiązań:

  • kinkiety;
  • lampy stojące;
  • lampy stołowe lub biurkowe.

Oświetlenie można też wykorzystać do dekoracji wnętrza. Takie rozwiązanie sprawdzi się przede wszystkim w nowoczesnych, minimalistycznych wnętrzach, gdzie oświetlenie białe lub kolorowe może całkowicie zmienić wygląd pomieszczenia. Przydatne będą tutaj przede wszystkim ledowe systemy oświetleniowe np. listwy czy taśmy, o których przeczytasz więcej na stronie internetowej cudownelampy.pl. Regulacja takiego oświetlenia jest niezwykle prosta. Z reguły odbywa się przy pomocy zintegrowanego pilota lub aplikacji, jaką można zainstalować na urządzeniu mobilnym.