Przeczytaj nasz krótki poradnik.

  1. Kiedy zmienić opony na letnie?

  2. Kiedy opony letnie są już zużyte?

  3. W jakiej cenie kupić opony letnie?

 

Kiedy zmienić opony na letnie?

Przyjęło się powszechnie, że zmiana opon samochodowych na letnie powinna nastąpić wówczas, kiedy przez kilka kolejnych dni, przez większą część doby średnia temperatura przekracza siedem stopni Celsjusza. Warto o tym pamiętać i dokonać wymiany, bowiem rozgrzana opona zimowa może się ślizgać przy ruszaniu i hamowaniu, co znacząco wpływa na bezpieczeństwo na drodze. Ponadto zimówki szybciej zużywają się na drodze przy wyższych temperaturach, co z kolei może skutkować koniecznością zakupu kompletu opon zimowych.

Wiedząc już, kiedy zmienić opony na letnie, warto zastanowić się nad tym, czy należy zainwestować w nowe opony, czy jeszcze kolejny sezon przejeździć na tych już posiadanych.

Kiedy opony letnie są już zużyte?

Niekiedy już na pierwszy rzut oka można rozpoznać, że opony letnie są zużyte, nie zawsze jest to jednak tak proste. Jak sprawdzić zużycie opon letnich w takiej sytuacji? Należy je po prostu bardzo dokładnie obejrzeć, zwracając szczególną uwagę na bieżnik. Przede wszystkim trzeba sprawdzić jego głębokość. Jego minimalna, przepisowa grubość to 1,6 mm, która jest oznaczona na każdej oponie niewielkimi, poprzecznymi progami (tzw. TWI) o tej właśnie wysokości. Jeśli TWI uległy widocznej zmianie czy skróceniu, oponę można uznać za zużytą. Konieczne jest też zwrócenie uwagi na ewentualne nierówności zużycia bieżnika, popękania na bokach, ubytki na bocznych ściankach itp. Za zużyte opony letnie są uznawane również te sztuki, które mają 6-7 lat lub więcej. Nawet jeśli posiadają ona wysoki bieżnik, nie powinny być używane ze względu na starzenie się materiału – w miarę upływu lat guma traci bowiem swe właściwości.

W jakiej cenie kupić opony letnie?

Na rynku dostępne są opony dosłownie „na każdą kieszeń”, dzięki czemu każdy kierowca może wybrać produkt dostosowany do możliwości swego portfela. Dostępne są opony nowe i używane, zazwyczaj sprzedawane przez osoby prywatne, które często wyznaczają za nie ceny zbliżone do opon nowych. W takiej sytuacji warto więc zastanowić się, czy nie lepiej dołożyć trochę więcej, ale zakupić produkt fabrycznie nowy, który zresztą nabyć można w dość korzystnej cenie.

Wyróżnić można trzy podstawowe klasy cenowe opon letnich. Najdroższe są opony letnie klasa wyższa takich firm jak m.in. Pirelli, Dunlop, Continental, Michelin, Goodyear i innych. Ich cena to ok. 250-400 zł za sztukę dla przykładowego rozmiaru 205/55 R16, czyli standardowego modelu używanego w kompaktach i samochodach średniej klasy. Wyższy koszt wiąże się w tym przypadku ze znakomitą jakością. Opony te cechują się niskimi oporami toczenia, stabilnymi, bardzo dobrymi parametrami w dowolnych warunkach oraz cichą pracą.

Kolejną grupą są opony letnie klasa średnia w cenie ok. 200-300 zł za oponę (dla rozmiaru wymienionego wyżej). W klasie tej znaleźć można modele takich producentów, jak m.in. BF Goodrich, Nokian, Firestone, Hankook, Kleber itp. Cechą charakterystyczną tych opon są dobre parametry, występujące jednak tylko w określonych kategoriach.

Trzecią i najtańszą kategorią są opony letnie klasa ekonomiczna, których cena waha się od ok. 150 do 250 zł za sztukę. Do grona tego zaliczyć można produkty takich marek, jak Barum, Sava, Dębica czy Nexen. Niska cena idzie w tym przypadku w parze z przyzwoitą jakością.

Mimo że zakup letnich opon nie należy do najłatwiejszych zadań, to z pewnością szczegółowe przeanalizowanie przedstawionych wyżej informacji i porad pomoże ci w podjęciu właściwej decyzji.