Te powinny być wytrzymałe, odporne na ścieranie i zmienne temperatury, a przy tym estetyczne i dopasowane do stylu, w jakim urządzona będzie kuchnia. Zatem, jakie płytki do kuchni wybrać? Możliwości jest mnóstwo!

 

  1. Jakie płytki do kuchni na podłogę?

  2. Które płytki do kuchni na ścianę sprawdzą się najlepiej?

 

Najtrudniejsza wydaje się być kwestia dopasowania płytek do aranżacji wnętrza. Można wybrać wyroby od znanego producenta, np. płytki do kuchni Tubądzin, które słyną z wysokiej jakości wykonania, albo włoskie lub hiszpańskie płytki do kuchni, sprowadzane na zamówienie. Każde z nich sprawdzą się kuchni w określonym stylu aranżacyjnym.

 

Jakie płytki do kuchni na podłogę?

 

Wybór płytek do kuchni na podłogę ma znaczenie strategiczne. Podłoga w tym pomieszczeniu musi wytrzymać nie tylko duży ruch wszystkich domowników i ich gości, ale również zetknięcie się z gorącą lub zimną żywnością, czy też uderzenia spadających naczyń i garnków. Jeśli chodzi o podłogowe płytki do kuchni, trendy pozostają niezmiennie już od kilku lat. Na podłogach pojawiają się więc płytki drewnopodobne o zwiększonej wytrzymałości i bardzo estetycznym wyglądzie, które do złudzenia imitują panele podłogowe lub drewniane deski. Doskonale sprawdzają się one we wnętrzach skandynawskich, vintage czy rustykalnych.

 

 

Nowoczesnym rozwiązaniem są płytki marmurowe do kuchni. Często są to gresy wielkoformatowe, które w kuchni wyglądają bardzo wytwornie i elegancko. Sprawdzają się jednak zwykle w dużych kuchniach lub aneksach kuchennych, funkcjonujących jako część otwartej przestrzeni. W małych pomieszczeniach mogą nie przynieść oczekiwanego efektu.

Na kuchennych podłogach pojawiają się też coraz częściej wyroby innych niż polskie firm. W polskich domach można więc spotkać hiszpańskie lub włoskie płytki do kuchni, które charakteryzują się niespotykanym designem i kształtem. Ich zastosowanie warto jednak dobrze przemyśleć, szczególnie jeśli wybór padnie na modele wzorzyste i bardzo charakterystyczne, których zbyt duża ilość może przytłoczyć każde pomieszczenie. Tego typu płytki do kuchni na podłogę to dobre rozwiązanie do wnętrz w stylu glamour lub śródziemnomorskim.

 

Które płytki do kuchni na ścianę sprawdzą się najlepiej?

 

Płytki w kuchni pojawiają się nie tylko na podłogach, ale również na ścianach. To praktyczny materiał, który jest wytrzymały, a przy tym łatwo go utrzymać w czystości - spełnia więc wszystkie wymagania stawiane materiałowi na wykończenie kuchennych powierzchni. Przez pewien czas do zagospodarowania przestrzeni między szafkami dolnymi a górnymi wykorzystywano szkło, pod którym umieszczano fototapetę. Choć tendencja ta jeszcze nie zniknęła z rynku, to wyraźnie widać powrót do zastosowania płytek na ścianę w kuchni. Między meblami pojawiają się barwne mozaiki, płytki patchwork oraz wyroby włoskie lub hiszpańskie. Modne stało się także zastosowanie płytek heksagonalnych, które na ścianie tworzą plaster miodu. Najczęściej tego typu wzór jest jednobarwny, a w niektórych, losowo wybranych miejscach, pojawiają się płytki w kontrastującej barwie - w ten sposób łączy się np. kolor biały i czarny.

 

Kuchenne płytki kładzie się nie tylko na ścianach między szafkami, ale również na pozostałych ścianach, jako ich praktyczne i eleganckie wykończenie. Układane są zarówno na całej powierzchni, jak i jedynie na kawałku ściany tak, aby uzyskać jak najlepszy efekt w połączeniu z pozostałym wyposażeniem tego pomieszczenia.