Do koszenia trawy wykorzystuje się różne narzędzia i urządzenia ogrodowe – najczęściej są to kosiarki ręczne, elektryczne lub spalinowe. Wybór konkretnego rodzaju kosiarki nie zawsze jest łatwy, ponieważ każda ma swoje wady i zalety i nie zawsze sprawdzi się podczas pracy na konkretnym obszarze.

Dla kogo kosiarka elektryczna?

Elektryczne modele kosiarek są bardzo popularne, szczególnie w wersji przewodowej. Elektryczne kosiarki do trawy są w miarę lekkie, łatwo nimi manewrować, tanie w zakupie i eksploatacji, a do tego praktycznie bezobsługowe. Użytkownicy cenią sobie kosiarki elektryczne również za ich cichą pracę i brak wytwarzanych spalin. Za średniej klasy kosiarkę elektryczną zapłacimy paręset złotych.

Trzeba jednak pamiętać o drugiej stronie medalu, czyli o wadach kosiarek elektrycznych. W przypadku wersji przewodowych niezbędne jest wcześniejsze przygotowanie miejsca pracy. Pod tym pojęciem znajduje się rozwinięcie kabli, ich połączenie i zarezerwowanie wolnego gniazdka elektrycznego. Ponadto samo koszenie przewodową kosiarką elektryczną wiąże się z koniecznością stałej obserwacji kabla elektrycznego, a tym samym niewielkie ograniczenie manewrowości tym sprzętem. Ewentualny najazd na kabel może zakończyć się jego uszkodzeniem lub nawet przecięciem, co będzie stanowiło realne zagrożenie dla zdrowia użytkownika.

Czy warto inwestować w kosiarki akumulatorowe?

Elektryczne kosiarki do trawy występują również w wersjach akumulatorowych. Zasilane są poprzez wydajne akumulatory, najczęściej litowo-jonowe, które zapewniają kilkadziesiąt minut nieprzerwanej pracy na pełnym cyklu ładowania. Tym samym kosiarki bezprzewodowe są w pełni mobilne i przejmują wszystkie zalety kosiarek przewodowych. Co ciekawe, nawet proste kosiarki bębnowe również występują w odmianach akumulatorowych. Niestety urządzenia te pomimo ogromu zalet, mają swoje poważne wady. Przede wszystkim dysponują mniejszą mocą od kosiarek przewodowych i raczej nie sprawdzą się na większym obszarze. Mogą nie poradzić sobie np. z gęstą i wysoką trawą.

Kosiarki spalinowe – duża moc i duże wydatki

Ostatnią grupą kosiarek są kosiarki spalinowe. Charakteryzują się one pełną mobilnością i ogromną mocą. Doskonale sprawdzają się na dużym terenie i bez trudu radzą sobie z wysoką i gęstą roślinnością. Niestety silniki spalinowe mają swoje odczuwalne wady. Przede wszystkim są o wiele droższe w zakupie, ciężkie, skomplikowane w budowie i serwisowaniu, a na dodatek wytwarzają szkodliwe dla zdrowia operatora i środowiska spaliny.