Wybielanie zębów to coś, o czym wielu z nas myśli, ale czego nie robi. Nikt nie chce płacić dużo pieniędzy za rozjaśnienie zębów ani przechodzić przez trudy wielokrotnych wizyt u specjalisty. Jak się okazuje, wcale tak nie musi być. Nowoczesne techniki stomatologiczne gwarantują wysoką skuteczność i są mało obciążające dla pacjentów. Poznaj je bliżej.

Pasty wybielające

To rozwiązanie, które można wypróbować samodzielnie. Na rynku dostępnych jest wiele wybielających past i proszków do zębów, które mogą być doskonałym narzędziem pomagającym uzyskać bielsze zęby. Produkty te zazwyczaj zawierają jeden z trzech składników aktywnych: nadtlenek, sodę oczyszczoną lub nadtlenek karbamidu.

Najskuteczniejszym składnikiem jest nadtlenek karbamidu (znany również jako nadtlenek wodoru z mocznikiem), który działa poprzez rozbijanie przebarwień na powierzchni zębów. Pozostałe dwie opcje działają poprzez usuwanie przebarwień, które już powstały i nie tworzą nowych powierzchni na zębach.

Nadtlenek wodoru

Nadtlenek wodoru jest jednym z najbardziej powszechnych dostępnych rozwiązań w zakresie wybielania zębów. Związek ten naturalnie występuje w organizmie człowieka, ale można go również znaleźć w różnych produktach gospodarstwa domowego. Działa on poprzez uwalnianie tlenu do plam na zębach, co pomaga usunąć je z powierzchni zębów. Nadtlenek wodoru można stosować samodzielnie w domu, ale prawdziwych efektów należy spodziewać się dopiero po udaniu się do dentysty na profesjonalne zabiegi wybielania.

Aktywny węgiel

Wybielanie zębów węglem aktywnym polega na przyłączeniu jonów ujemnych zawartych w węglu drzewnym do cząsteczek plam na zębach. Cząsteczki plam są następnie usuwane z zębów, podczas gdy jony ujemne pozostają na zębach. W zależności od stopnia przebarwienia zębów może być konieczne kilkukrotne powtórzenie tego procesu. W rezultacie zęby staną się bielsze, a pierwsze efekty można zauważyć już po pierwszych zabiegach. Nie należy jednak zbyt często stosować aktywnego węgla - jego nadmiar może doprowadzić do uszkodzenia struktury szkliwa, co w rezultacie prowadzi do osłabienia uzębienia.

Wybielanie zębów - dostępne możliwości

To oczywiście nie jedyne możliwości, z których może skorzystać osoba myśląca o wybielaniu zębów. Stomatolodzy i dentyści proponują również całą masę innych, równie skutecznych rozwiązań. Jeśli więc nie wiesz, na którą z technik się zdecydować skontaktuj się ze specjalistą. Dzięki jego wiedzy, wspólnie podejmiecie najlepszą możliwą decyzję.