Obecnie trudno jest sobie wyobrazić prawidłowe funkcjonowanie magazynu, dużego marketu czy zakładu przemysłowego, gdzie codziennie przemieszczane są towary o znacznych gabarytach. W związku z coraz częstszym stosowaniem wózków widłowych potrzebni są nie tylko operatorzy tych urządzeń, ale również i ich konserwatorzy. Teraz wiele osób zastanawia się nad rozszerzeniem swoich kwalifikacji o możliwość bycia konserwatorem wózków widłowych. Choć przed podjęciem ostatecznej decyzji zastanawiamy się czy taka zamiana będzie opłacalna finansowo i czy uda nam się znaleźć zatrudnienie w tym zawodzie. Na te oraz inne nurtujące pytania dotyczące konserwatora wózków widłowych odpowiemy w tym artykule.

Jak zostać konserwatorem wózków widłowych?


Zaczynając karierę konserwatora wózków widłowych warto mieć na uwadze jak dużo satysfakcji daje wykonywanie tego zawodu. Popularne wózki widłowe potocznie nazywane widlakami mają szerokie zastosowanie w wielu branżach, dlatego obawy o braku zatrudnienia są całkowicie nieuzasadnione. Jednak aby zostać konserwatorem wózków widłowych należy spełnić kilka warunków.


Najważniejszym krokiem jest zapisanie się na specjalistyczny kurs. Szkolenie to podzielone jest na dwie części: teoretyczna oraz praktyczną. Po ukończeniu kursu należy przystąpić do egzaminu końcowego. W związku z tym, że wózki widłowe są urządzeniami transportu bliskiego, podlegają one pod kontrole Urzędu Dozoru Technicznego. Dlatego uzyskanie pozytywnego wyniku z egzaminu uprawnia nas otrzymania specjalistycznych uprawnień. Pamiętajmy, że kurs na konserwatora wózków widłowych cieszy się coraz większą popularnością.


Główne obowiązki konserwatora wózków widłowych


Do obowiązków konserwatora wózków widłowych jest przede wszystkim należyta dbałość o prawidłowy stan techniczny urządzenia. Głównie chodzi o usuwanie wszelkich awarii oraz usterek. Bardzo ważne jest pilnowanie prawidłowej obsługi urządzenia, podejmowanie decyzji o dopuszczeniu wózka do użytku jak również wykonywanie przeglądów konserwacyjnych oraz uzupełnianiu specjalnego dziennika konserwacji wózka (adnotacje dotyczące wykonanych przeglądów oraz prac na widlaku).


Już widzimy, że zawód konserwatora wózków widłowych jest bardzo ważny. Osoba zatrudniona na takim stanowisku musi być odpowiedzialna za stan techniczny pojazdu oraz osoby obsługującej urządzenie i osób przebywających w pobliżu widlaka, aby wykonywana praca była dla wszystkich bezpieczna.


Co wpływa na wysokość zarobków konserwatora wózków widłowych?


Jest wiele czynników, które wpływają na wysokość zarobków osoby zatrudnionej na stanowisku konserwatora wózków widłowych. Do głównych czynników wpływających na różnicę w wynagrodzeniu jest na pewno dotychczasowe doświadczenie zawodowe. Wiadomo, że im większe doświadczenie tym możemy liczyć na wyższe wynagrodzenie miesięczne.
Również istotnym czynnikiem jest rodzaj umowy, która podpisujemy z pracodawcą, a także wielkość etatu. Wielkość firmy, ilość zatrudnionych pracowników, lokalizacja zakładu a także ilość zleceń wykonywanych w zakładzie również ma istotny wpływ na wysokość wynagrodzenia konserwatora. Najczęściej osoby zatrudnione w dużych miastach mogą liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie.

Ile zarabia konserwator wózków widłowych?


Osoba zatrudniona jako konserwator wózków widłowych może liczyć na wynagrodzenie rzędu około 3 600 złotych brutto. Jest to uzależnione od obecnej mediany na rynku pracy. Jednak przedział wynagrodzeń na tym stanowisku waha się od 3 000 złotych brutto do 4 600 złotych brutto. Różnica wynika z czynników opisanych wcześniej.


Często osoby zatrudnione na stanowisku konserwatora wózków widłowych mogą liczyć na dodatkowe świadczenia. Należą do nich między innymi prywatna opieka zdrowotna, ubezpieczenie na życie, bony towarowe, premie świąteczne oraz możliwości uczestnictwa w zajęciach sportowych lub karnety na siłownie. Pamiętajmy, że każda firma może oferować inne świadczenia dodatkowe.


Mimo, że zarobki osób zatrudnionych na stanowisku konserwatora wózków widłowych mogą się różnić to w dalszym ciągu jest to jeden z najbardziej poszukiwanych zawodów. Decydując się na zdobycie odpowiednich uprawnień należy znaleźć akredytowany ośrodek szkoleniowy. Wybierając Ośrodek Szkolenia Zawodowego OMEGA z Zabrza mamy pewność, że zdobędziemy niezbędną wiedzę oraz certyfikat uprawniający do wykonywania zawodu. Wszystkie terminy najbliższych szkoleń znajdziecie na stronie https://www.oszomega.pl/kurs-na-wozki-widlowe/.