Zakaz handlu w niedziele – czy to dobry pomysł?

Od 2018 roku handel w niedziele jest zabroniony. Oczywiście występują pewne wyjątki, dlatego niektóre sklepy czynne w niedziele mogą działać bez przeszkód. Wielu Polaków uważa (ok. 60%), że w ostatni dzień tygodnia markety powinny być otwarte. Duży wpływ na taką opinię ma z pewnością obecna sytuacja związana z pandemią. Pandemia koronawirusa dała się we znaki nie tylko przedsiębiorcom, lecz także osobom pracującym w innych sektorach gospodarki. Społeczeństwo nie jest przychylnie nastawione do tego, aby zamykać sklepy w niedziele. Spora część osób pracujących przez cały tydzień nie ma możliwości uzupełnienia zapasów spożywczych wcześniej niż w weekend. Dlatego w sobotę sklepy pękają w szwach.

Sklepy czynne w niedzielę

W 2022 roku sklepy czynne w niedziele mogą być aż siedem razy. Pierwsza niedziela handlowa wypada 30 stycznia, druga 10 kwietnia, a trzecia 24 kwietnia. W miesiącach wakacyjnych mamy możliwość zrobienia zakupów w ostatni dzień tygodnia 26 czerwca i 28 sierpnia. Natomiast w grudniu mamy okazję uzupełnienia zapasów przez dwa pełne tygodnie – 11 i 18 grudnia to niedziele handlowe.

 

Niestety z roku na rok sklepy czynne w niedziele mogą być coraz rzadziej. W niedalekiej przyszłości dojdzie do sytuacji, kiedy przez cały rok w każdy ostatni dzień tygodnia nie będzie można wybrać się na zakupy. Jednak wielu przedsiębiorców próbuje umożliwić robienie zakupów nawet w niedziele niehandlowe. Jakie sklepy są otwarte w niedziele?

Jakie sklepy są otwarte w niedziele pomimo zakazu handlu?

Gdy zastanawiamy się, jakie sklepy są otwarte w niedziele, zwykle na myśl przychodzą nam najpierw małe osiedlowe sklepiki. Niewiele osób jednak zdaje sobie sprawę z tego, że możemy także skorzystać z usług piekarni, cukierni, sklepów z prasą czy pamiątkami. Tak naprawdę mamy sporo możliwości, jeżeli chodzi o zakupy w niedziele niehandlowe. Na pewno jednak nie możemy liczyć na wizytę w placówkach, które mieszczą się w centrach handlowych, hipermarkecie czy dyskontach. Takie wielkopowierzchniowe miejsca muszą wstrzymać handel w niedziele.

 

Sklepy mogą być czynne w niedziele, jeśli spełnią kilka warunków. Po pierwsze, jeśli w niedzielę niehandlową za ladą stanie właściciel, placówka może być otwarta. Niestety nie może on tego dnia liczyć na pomoc ze strony pracowników. Po drugie, jeżeli sklep świadczy usługi pocztowe, wtedy również może pozostać czynny. Coraz więcej przedsiębiorców decyduje się na współpracę z Pocztą Polską lub firmami kurierskimi. Wówczas sklep ma prawa placówki pocztowej.

Gdzie zrobić zakupy w ostatni dzień tygodnia? Jakie sklepy są otwarte w niedziele?

Na zakupy w niedzielę niehandlową można wybrać się do placówek takich jak małe osiedlowe sklepiki, sieci franczyzowe oraz niewielkie markety. Wśród nich można wyróżnić takie miejsca jak Żabka, która jest liderem, jeśli chodzi o liczbę otwartych w niedzielę oddziałów. Poza tym czynne w niedziele jest również ABC, Lewiatan, Euro Sklep czy Delikatesy Centrum. Oczywiście do dyspozycji mamy także sklepy monopolowe i stacje benzynowe.