W podjęciu decyzji na pewno pomoże wizyta u specjalisty, ale dużo zależy też od naszej samodyscypliny i zasobności portfela.

Okres użytkowania soczewek kontaktowych to jeden z najważniejszych aspektów, ponieważ decyduje o komforcie i bezpieczeństwie ich noszenia. Im dłużej możemy je nosić, tym większego zaangażowania wymaga ich higiena, ponieważ to właśnie jej brak jest najczęstszą przyczyną infekcji oka. Z tego powodu polecane są soczewki jednodniowe, których nie trzeba czyścić po użyciu. Są one jednak odpowiednio droższe, dlatego więcej osób decyduje się na szkła o dwutygodniowym lub miesięcznym trybie wymiany.

 

Soczewki jednodniowe – warto wydać więcej?

Przyjmuje się, że najzdrowsze i najwygodniejsze są soczewki jednodniowe, ponieważ parę nosi się przez jeden dzień, a następnie wyrzuca. Powodów, dla których warto je wybrać jest kilka:

  • komfort i łatwość użycia, gdyż nie wymagają dodatkowej pielęgnacji ani konieczności zakupu specjalnych płynów. Dzięki temu można np. udać się w podróż zabierając tylko zestaw soczewek.

  • zdrowie i bezpieczeństwo, po każdym dniu wymienia się je na świeżą parę, co zmniejsza szansę na rozwinięcie się infekcji spowodowanej nieprawidłowym przechowywaniem i czyszczeniem soczewek.

  • idealne rozwiązanie na specjalne okazje, jeśli chcemy na chwilę zrezygnować z okularów. Po otwarciu opakowania i noszeniu szkieł po prostu je wyrzucamy.

  • mniejsza szansa na rozwinięcie się reakcji alergicznych dzięki temu, że soczewki wymieniane są codziennie, osady białkowe nie mają szansy się gromadzić i przyciągać alergeny środowiskowe. Dodatkowo ryzyko jest niskie, ponieważ nie używa się płynów pielęgnacyjnych, które są częstą przyczyną wystąpienia alergii.

Największą wadą soczewek jednodniowych jest niewątpliwie ich cena. Są odpowiednio droższe niż inne rodzaje szkieł, więc jeżeli jesteśmy pewni, że potrafimy zadbać o prawidłową pielęgnację, to warto zastanowić się nad soczewkami dwutygodniowymi lub miesięcznymi.

 

Soczewki dwutygodniowe, czyli opcja pośrednia

Reguła mówi, że im częściej wymieniamy soczewki na nowe, tym lepiej. Dlatego soczewki dwutygodniowe wydają się dobrym wyjściem dla osób, które chcą wydać mniej pieniędzy, a jednocześnie zapewnić sobie większy komfort. Warto rozważyć tę opcję, ponieważ:

  • mają krótszy tryb wymiany niż inne soczewki wymagające pielęgnacji,

  • są dobrym kompromisem, gdyż są tańsze niż soczewki jednodniowe, ale zdrowsze niż miesięczne,

  • większy komfort noszenia i bezpieczeństwo, mimo że również potrzebują czyszczenia to ich częstsza wymiana zmniejsza szansę na popełnienie błędu i rozwinięcie się infekcji.

Drobne zaniechania w higienie mogą powodować dyskomfort pod koniec okresu użytkowania, więc im krótszy ten czas tym lepiej. Ale jeśli jesteśmy pewni swojej dyscypliny, można zdecydować się na soczewki miesięczne.

 

Dla kogo soczewki miesięczne

Mimo zalet soczewek o krótszym trybie wymiany, wiele osób decyduje się na soczewki miesięczne. Często pacjenci kierują się:

  • najkorzystniejszą ceną, ponieważ są tańszą alternatywą korekcji wzorku,

  • wydajnością, gdyż jedno opakowanie wystarcza na 3 miesiące użytkowania,

  • szerokim wyborem.

W tym przypadku najważniejsze jest, aby zakupić specjalny płyn i opakowanie do przechowywania soczewek. Należy również bezwzględnie przestrzegać ich dokładnego czyszczenia i pielęgnacji, aby zapobiegać niebezpiecznym powikłaniom, dlatego nie jest to dobry wybór dla zapominalskich. Przy właściwej higienie soczewki miesięczne są jednak równie zdrowe i bezpieczne.

 

Jakie soczewki kontaktowe wybrać - jednodniowe, dwutygodniowe czy miesięczne?

Przed zakupem soczewek należy udać się do specjalisty, który również doradzi w kwestii trybu wymiany. To na jakie szkła się zdecydujemy na pewno będzie zależało od naszych preferencji oraz wysokości kosztów, które możemy ponieść. Wszystkie typy oryginalnych soczewek kontaktowych dostępne są w sprawdzonym sklepie internetowym na kontaktowe.pl.

 

Salony Optyczne Online sp. z o.o.

ul. Jaworowa 9

55-003 Nadolice Wielkie

+48 801 103 206

+48 76 870 32 20

+48 502 304 150

sklep@kontaktowe.pl

https://www.kontaktowe.pl/