Jak wybierać kantory, a jak bankomaty za granicą? Czy można płacić polską kartą poza granicami kraju?

  1. Punkty wymiany walut (kantory)

  2. Bankomaty za granicą

  3. Płacenie polską kartą poza granicami kraju

Punkty wymiany walut (kantory)

Punkty wymiany walut (kantory) umożliwiają wymianę gotówki w jednej walucie na gotówkę w innej walucie. Dużym plusem takiego rozwiązania jest czytelność cennika - informacja o kursie w danym kantorze i ewentualnej prowizji (na przykład za wymianę zbyt dużej lub zbyt małej kwoty) jest zazwyczaj umieszczona w widocznym miejscu, a wszystkie transakcje są ręcznie rozliczane przez pracownika punktu wymiany walut. Minusem jest brak dostępności kantorów w mniej uczęszczanych przez turystów miejscach (na przykład na wsiach), a często również niekorzystny dla wymieniającego kurs, który znacznie różni się od oficjalnego - w skrajnych przypadkach nawet o kilka złotych. Dlatego podczas korzystania z punktów wymiany walut warto najpierw sprawdzić oficjalny kurs, a następnie policzyć, czy taka transakcja jest opłacalna.

Bankomaty za granicą

Większość banków umożliwia swoim klientom wypłatę gotówki w obcej walucie. Pamiętaj, że podczas takiej transakcji może zostać naliczonych kilka opłat - między innymi prowizja twojego banku za wypłatę poza granicami Polski, prowizja właściciela bankomatu (Surcharge) oraz opłata za automatyczne przewalutowanie (DCC). Pod tym linkiem znajdziesz artykuł, który dokładnie opisuje, jak działają bankomaty za granicą i jak z nich korzystać, by nie stracić na transakcji: https://finhack.pl/wyplata-gotowki-z-bankomatow-za-granica-prowizje-oplaty/.

Płacenie polską kartą poza granicami kraju

Posiadacze karty przypisanej do polskiego rachunku bankowego zazwyczaj mogą skorzystać z niej również poza granicami kraju. Koszt zależy od rodzaju posiadanego konta: jeżeli posiadasz rachunek w złotówkach, każda transakcja będzie wiązać się z przewalutowaniem (po mniej lub bardziej korzystnym kursie). Posiadacze konta wielowalutowego są w bardziej komfortowej sytuacji, ponieważ (jeśli mają konto z walutą lokalną) nie zostaną od nich pobrane dodatkowe opłaty. Każdy bank ma inne zasady i cennik opłat związanych z transakcjami za granicą, dlatego przed wyjazdem warto skonsultować się z pracownikiem w celu znalezienia najbardziej korzystnego rozwiązania.