Kawa w ciąży – czy koniecznie trzeba rezygnować z kawy?

Z oczywistych powodów nigdy nie przeprowadzono badań na temat maksymalnej dawki kofeiny, jaką może bezpiecznie przyjąć kobieta w ciąży. Jednak na podstawie wieloletnich obserwacji lekarzy i naukowców udało się ustalić, jaka dawka jest bezpieczna dla kobiet w ciąży. Tym samym przyznano, że jeśli kobieta nie potrafi żyć bez kawy, to nie musi z niej całkowicie rezygnować. Za dopuszczalną dawkę uznano 200 mg kofeiny dziennie, co odpowiada maksymalnie dwóm filiżankom kawy. Filiżankom, nie kubkom. Powinny o tym pamiętać zwłaszcza kobiety, które piją kilka dużych i mocnych kaw dziennie. W zdrowej ciąży nie ma powodu, by całkowicie rezygnować z picia kawy (Zobacz: Prawdy i mity o kawie).

Dlaczego warto ograniczyć kawę w ciąży?

Na temat kofeiny napisano wiele dobrego. Zwalcza wolne rodniki, a więc opóźnia efekty starzenia, przyspiesza metabolizm, dodaje energii, przy tym jest smaczna i wypicie małej czarnej to niekłamana przyjemność. Jednocześnie kofeina negatywnie wpływa na przyswajanie wapnia i żelaza, a tych pierwiastków kobieta w ciąży potrzebuje w zwiększonych ilościach. Kawa może być także przyczyną mocnej zgagi (z tą słabszą kobieta ciężarna męczy się nierzadko przez dziewięć miesięcy). No i trzeba pamiętać, że jest moczopędna, ten drobny fakt może znacznie utrudnić życie ciężarnej. Jeśli kobieta nie umie całkowicie zrezygnować z picia kawy, powinna wybrać kawę parzoną w ekspresie przelewowym lub ciśnieniowym. Nie poleca się ciężarnym kawy rozpuszczalnej i parzonej po turecku.

Czym zastąpić kawę w ciąży?

Są kobiety, które potrzebują codziennej dawki kofeiny, jednak ze względu na dziecko nie chcą pić kawy. Są też takie, które właściwie nie potrzebują kofeiny, by się obudzić, jednak uzależniły się od codziennej małej czarnej głównie ze względu na smak. Dla jednych i drugich mamy dobrą wiadomość. Jeśli kobieta ciężarna potrzebuje pobudzenia, kawę może zastąpić zieloną herbatą, która działa dłużej. Optymalna dzienna porcja to dwie filiżanki. A co ze smakiem kawy? O ten nietrudno. Tu rozwiązaniem jest bezkofeinowa kawa w ciąży lub kawa zbożowa. Jedną i drugą można pić z mlekiem lub śmietanką.