Nic dziwnego - ketoza zapewnia bowiem szybkie i zdrowe spalanie tłuszczu. Trzeba pamiętać jednak, że dieta ketogenna, podobnie jak inne, ma swoje zalety oraz wady i nie może być stosowana u wszystkich.

Czym jest keto dieta?

Dieta ketogenna nazywana jest inaczej niskowęglowodanową. Polega ona na zmniejszeniu ilości spożywanych w czasie doby węglowodanów do ok. 30g - nie mogą one przekroczyć 5% dziennego zapotrzebowania kalorycznego. Podstawą odżywiania na diecie ketogenicznej są tłuszcze (nawet do 80%) oraz białko.

Jak działa dieta niskowęglowodanowa?

Tradycyjnym źródłem energii dla człowieka są węglowodany, przede wszystkim glukoza. Jednak kiedy zaczyna brakować ich w diecie, organizm zaczyna czerpać energię z innych składników. U osób na diecie ketogenicznej są nimi ciała ketonowe - związki wytwarzane w wątrobie, które z powodzeniem zastępują glukozę. Dzięki temu organizm zaczyna spalać przede wszystkim tłuszcz, nie tylko ten dostarczany podczas posiłków, ale także ten zmagazynowany w tkance tłuszczowej.

Dla kogo przeznaczona jest dieta ketogeniczna?


Dieta o dużej zawartości tłuszczów jest stosowana w wielu schorzeniach, między innymi epilepsji lekoodpornej u dzieci. Jest ona popularna także wśród osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy. Ponieważ w czasie jej stosowania źródłem energii dla organizmu jest zmagazynowany tłuszcz, zapewnia one szybkie odchudzanie. Trzeba pamiętać jednak, że nie jest to dieta odpowiednia dla wszystkich. Szczególnie unikać jej powinny osoby cierpiące na niewydolność nerek oraz wątroby, a także na zaparcia.

Jak wprowadzić się w stan ketozy?


Ketoza jest stanem organizmu, w którym przez wątrobę produkowane są ciała ketonowe. Aby się w nią wprowadzić, należy odżywiać się zgodnie z zasadami diety ketogennej. Mimo że wejście w ten stan może być nieprzyjemne, już po kilku dniach człowiek zaczyna odczuwać jego pozytywny wpływ na organizm. Należy jednak pamiętać, by wejście w stan ketozy poprzedzić okresem minimalizowania ilości węglowodanów w swojej diecie. Osoby będące na dietach wysokowęglowodanowych nie powinny przechodzić na keto dietę, ponieważ może to być zbyt duży szok dla organizmu.

Jakie są dodatkowe korzyści diety ketogenicznej?


Keto dieta świetnie reguluje poziom insuliny w ciele. Dzięki temu osoby odżywiające się w ten sposób nie mają napadów głodu czy chęci na słodkości. Ponadto posiłki złożone głównie z tłuszczów sycą na dłużej. To dodatkowo wspomaga proces szybkiego odchudzania. Oprócz tego, pozytywnymi skutkami stosowania diety ketogennej są także redukcja obrzęków i wody podskórnej oraz redukcja wzdęć, co również wyszczupla sylwetkę.

Jak długo można stosować keto dietę?


Na diecie ketogenicznej praktycznie nie spożywa się warzyw i owoców, a co z tym idzie - dużej ilości witamin i innych potrzebnych organizmowi składników mineralnych. Dlatego ten sposób odżywiania nie powinien być stosowany przez długi czas. Może on doprowadzić do istotnych niedoborów w organizmie człowieka. Dieta ketogeniczna powinna być stosowana przez okres do sześciu miesięcy. W tym czasie nie należy oczywiście zapomnieć o suplementacji najważniejszych składników. Powinny być one dobrane przez dietetyka doświadczonego w prowadzeniu osób na diecie ketogennej.

Dieta niskowęglowodanowa zapewnia zdrowe odchudzanie oraz szybkie spalanie tłuszczu, przy jednoczesnym uczuciu pełności, a sama ketoza świetnie wpływa na organizm człowieka. Trzeba pamiętać jednak, by przed przejściem na tę dietę skonsultować się z dietetykiem, by wyeliminować ryzyko złych skutków tego sposobu odżywiania na ciało.