W jakich sytuacjach powinniśmy wyczyścić klimatyzację domową? W jaki sposób należy to zrobić?

Klimatyzacja domowa – podobnie jak ta pracująca w samochodzie – wymaga kompleksowej i regularnej konserwacji. W innym przypadku jej działanie może zostać zaburzone, a efekty pracy nie będą dla Ciebie satysfakcjonujące.

Kiedy powinieneś wziąć się za czyszczenie klimatyzacji?

Wyczyścić klimatyzację domową powinieneś za każdym razem, gdy istnieje prawdopodobieństwo większego zabrudzenia. Choć brzmi to jak banał, to ma to przełożenie w faktach. Otóż ewentualne przemeblowanie, impreza rodzinna czy podobne wydarzenie może mocno zabrudzić umieszczone w urządzeniu filtry. Kurz, pyłki kwiatowe czy inne zanieczyszczenia mają wpływ na funkcjonowanie sprzętu!

Kompleksowe czyszczenie klimatyzacji ma również wymiar regularny. W zależności od wybranego modelu, urządzenie powinieneś czyścić dwa razy w roku – najlepiej przed sezonem (w okolicy marca i kwietnia), a także po jego zakończeniu (wrzesień/październik/listopad). Oczywiście, zwróć uwagę na to, że niektórzy producenci zalecają częstsze oczyszczanie elementów klimatyzacji.

klimatyzacja

W jaki sposób możesz wyczyścić klimatyzację domową?

Oczyszczanie sprzętu do ochładzania pomieszczenia jest bardzo proste i nie powinieneś mieć z tym żadnego problemu. Aby wyczyścić klimatyzację domową należy rozebrać ją zgodnie z instrukcją. Odkurz znajdujący się wewnątrz obudowy filtr, albo dokładnie go przemyj. Następnie – używając do tego delikatnej ścierki i wspomnianego odkurzacza – przeczyść obudowę zewnętrzną, wszystkie zakamarki i wloty powietrza. Gdy filtr wyschnie, możesz całość złożyć i zamknąć.

Odkurzyć możesz również zewnętrzny element klimatyzacji czyli skraplacz z wentylatorem. Usuń warstwy kurzu, które osiadły na nim przez czas eksploatacji. W czasie oczyszczania elementów wewnątrz i na zewnątrz klimatyzacji, staraj się postępować zgodnie z wytycznymi producenta, które znajdziesz w instrukcji obsługi urządzenia.

Co się stanie, gdy klimatyzacja nie będzie oczyszczana?

Symptomy zaniedbanej i brudnej klimatyzacji dość łatwo rozpoznać. Urządzenie zaczyna pracować coraz głośniej, wydając charakterystyczne dźwięki. Zauważysz również zwiększony pobór prądu, spadek efektywności oraz poczujesz nieprzyjemną woń. To ostateczne światełko ostrzegawcze!

Pamiętaj, że nieodpowiednia eksploatacja i zabrudzenie klimatyzacji może doprowadzić do jej zapchania i zagrzybienia, a niekiedy nawet nieodwracalnego w skutkach zniszczenia. W przypadku pojawienia się grzyba, najczęściej konieczne będzie wezwanie specjalisty, który pomoże zregenerować sprzęt. Postaraj się nie dopuścić do takiej sytuacji i zadbaj o kompleksowe i regularne czyszczenie swojego urządzenia.

Sprawdź profesjonalną ofertę na stronie Kliwent