Klasyczne drzwi o wiele lepiej komponują się z klamkami o długim szyldzie. Z kolei wystrój drzwi nowoczesnych powinny uzupełnić klamki surowe, kwadratowe, okrągłe czy prostokątne. Idealnie sprawdzą się do nich także zamki magnetyczne.

Modne klamki do drzwi wejściowych - jakie wybrać?

 

Powinieneś zapamiętać, że im bardziej masywne i obszerne są drzwi, tym większe klamki warto do nich zakupić. Wyobraź sobie, jak dużym niedopasowaniem byłoby zdecydowanie się na prostą i niewielką klamkę do masywnych drzwi aluminiowych czy bogato zdobionych szerokich drzwi przesuwnych. Klamki do drzwi są w stanie urozmaicić wystrój drzwi. To właśnie takie detale są w stanie przesądzić o spójności całego wystroju wnętrza i podkreślić cechy danego stylu. Nowoczesne i klamki do drzwi zewnętrznych czy wewnętrznych to bardzo istotny element.

Klamki wewnętrzne do drzwi pokojowych - kolor i materiał

Przy stonowanych kolorach i aranżacjach powinieneś postawić na kolor klamki, który nie będzie odbiegał od stylu drzwi i ich barwy. Jeśli szalone i wielokolorowe aranżacje lepiej pasują do Twoje stylu, postaw na nowoczesne klamki dobrane na zasadzie kontrastu. Ten jednak nie powinien być zbyt "szokujący", aby nie sprawiać wrażenia kiczowatości. Tą samą zasadę stosujemy do drzwi wewnętrznych, drzwi łazienkowych i zewnętrznych. 

Bardzo ważny jest także dobrze dopasowany materiał. Klamki aluminiowe i te ze stali nie będą pasować do drzwi zewnętrznych klasycznych. Ten rodzaj klamek świetnie komponuje się za to w przypadku drzwi wewnętrznych nowoczesnych. Drzwi stylizowane na starodawne - bogato zdobione i masywne - dobrze będą wyglądać z klamkami mosiężnymi lub złoconymi. 

 

Do drzwi wewnętrznych klamki powinny być dobrane bardzo uważnie - szczególnie pod względem kolorystycznym. Czarne klamki do drzwi szklanych? Niekoniecznie. Warto zaopatrzyć się w próbnik oklein skrzydeł drzwiowych, aby nie popełnić błędu.

Klamki drzwiowe - rodzaje klamek

Podczas wyboru klamek pamiętaj także o tym, że różnią się one również budową. Klamki do drzwi wewnętrznych mogą mieć pełne szyldy, okrągłe rozety, być z wkładką lub na klucz. Niektóre z nich składają się z jednego, inne zaś z dwóch elementów. Wybierając klamki zwróć uwagę także na zamontowane w nich sprężyny - te rozmieszczone po obu stronach będą o wiele bardziej wygodne w użyciu.