Odpowiedni poziom wody w organizmie jest potrzebny dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Czym dokładnie jest odwodnienie, kto jest najbardziej na nie narażony i w jaki sposób można sobie z nim radzić?

Czym jest odwodnienie?

Jako odwodnienie określa się stan, w którym organizm znajduje się poprzez nadmierną utratę wody i elektrolitów, które są niezbędne dla naszego prawidłowego funkcjonowania. Dochodzi wówczas do spadku nastrojuproblemów z koncentracją i zmęczenia. W poważniejszych przypadkach może być zagrożone nasze zdrowie i życie (zobacz również Zdrowie to podstawa – pamiętaj o nawadnianiu!).

Kto jest najbardziej narażony na odwodnienie?

Odwodnienie jest bardzo niebezpieczne dla małych dzieci oraz osób starszych. To u nich może wywołać bardzo poważne skutki. W wielu przypadkach odwodnienie u takich osób kończy się hospitalizacją w celu odpowiedniego nawodnienia organizmu oraz uzupełnienia utraconych elektrolitów. Ma to na celu przywrócenie odpowiedniej gospodarki wodno-elektrolitowej.

Do odwodnienia może dojść w przypadku, gdy występują u nas takie objawy jak: biegunkawymioty czy gorączka. Do odwodnienia może dochodzić także w przypadku, gdy dana osoba ma problemy z nerkami czy choruje na chorobę Parkinsona. Trzeba pamiętać, że do odwodnienia może dojść również w czasie upałów, gdy nie uzupełniamy regularnie płynów, a także w czasie bardzo dużego wysiłku fizycznego. Więcej informacji o odwodnieniu przeczytasz na stronie https://www.orsalit.pl

Jak radzić sobie z odwodnieniem?

Jeżeli zauważymy, że doszło do odwodnienia, nawet niewielkiego, nie można dopuścić do dalszej utraty wody. W tym celu należy podawać takiej osobie płyny – wodę lub wodę z elektrolitami. W przypadku, gdy do odwodnienia dochodzi w związku z biegunką i wymiotami, należy pamiętać o odpowiednim sposobie podawania wody – nie mogą to być duże porcje wody. Najlepiej wodę lub elektrolity podawać na łyżeczce od herbaty i z kolejną porcją poczekać kilka chwil, by woda mogła się bez problemu wchłonąć do organizmu.