I nawet czas, który jest niepewny i pełen niespodzianek, dla wielu osób jest idealny do tego, by zacząć inwestować. Coraz częściej klienci interesują się też kontami maklerskimi, które dają dostęp do szeregu różnych i elastycznych opcji.

  1. Jak założyć konto maklerskie?

  2. Jak działają konta maklerskie?

  3. Konto maklerskie dla każdego?

Jak założyć konto maklerskie?

Na dobrą sprawę do każdego konta osobistego w banku można otworzyć dodatkowy rachunek maklerski. Jest on niezbędny, aby kupować i sprzedawać akcje. Poza tym oczywiście w Polsce funkcjonują również domu lub biura maklerskie, które  w imieniu klientów dokonują operacji papierami wartościowymi. Za te usługi trzeba oczywiście dodatkowo płacić. Wielu klientów zastanawia się więc, jak wybrać konto maklerskie, by spełniało ono oczekiwania i w jakiś sposób pozwalało osiągać sukces. To opcja dla tych, którzy chcą samodzielnie zarządzać majątkiem. W efekcie przy wyborze będziemy skupiać się na kosztach obsługi oraz funkcjonalności.

Jak działają konta maklerskie?

Warto przed wyborem sprawdzić ranking kont maklerskich, który sprawnie porównuje różne dostępne na rynku opcje. W ten sposób szybko można zweryfikować swoje oczekiwania, a także dokonać wstępnej selekcji. Najczęściej na takim koncie handluje się papierami wartościowymi notowanymi na Warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych, choć bez problemu można także korzystać z giełd zagranicznych, które stają się bardzo stabilne i bezpieczne. W efekcie to, gdzie szukać kont maklerskich, będzie zależne od naszych potrzeb oraz tego, czym chcemy się zająć. Najczęściej będziemy kupować i sprzedawać akcje, obligacje, ETF-y czy derywaty (instrumenty pochodne). Każda z tych opcji wyróżnia się innym mechanizmem działania, poziomem ryzyka, a co się z tym wiąże również gwarancją wykupu po określonej cenie.

Konto maklerskie dla każdego?

Przy wyborze konkretnego konta maklerskiego, które jest niezbędne do tego, by móc zacząć inwestować na giełdzie warto zwrócić uwagę przede wszystkim na wysokość prowizji od zleceń. Co istotne, będą one zróżnicowane także pod kątem rodzaju instrumentów inwestycyjnych. Sama prowizja za zakup lub sprzedaż akcji będzie oznaczana kwotowo lub procentowo i niewątpliwie wpływa na to, ile realnie zarobimy. Poza wartością akcji ważna będzie także stawka minimalna. Im niższa, tym dla nas lepiej. Poza tym  istotne są koszty prowadzenia rachunku, choć coraz częściej konto można mieć za darmo, oraz dostęp do notowań online, które pozwalają szybko reagować na zmieniającą się sytuację.