Świadomość konsumentów stale rośnie, dlatego też staramy się wybierać produkty o jak najlepszym składzie, pozbawionym sztucznych substancji chemicznych i zastępować je naturalnymi związkami. Na co jednak należy zwrócić uwagę, wybierając kosmetyki naturalne? Podpowiadamy.

Jakie cechy mają kosmetyki ekologiczne?

Kosmetyki naturalne to takie, które zostały wytworzone ze składników pochodzenia roślinnego lub mineralnego. Bazują więc na różnego rodzaju olejkach i wyciągach eterycznych, a także ekstraktach ziołowych. Jeśli kosmetyki są oznaczone jako ekologiczne, rośliny te powinny pochodzić z upraw ekologicznych. Takie preparaty nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego, nie są również na nich testowane. Jednak tak jak wszystkie inne produkty kosmetyczne, powinny być dostosowane do potrzeb i stanu naszej skóry.

Jak wybrać kosmetyki naturalne?

Wybierając kosmetyki naturalne, warto sprawdzić, czy dany preparat jest sprzedawany w naszym kraju legalnie. Dotyczy to zwłaszcza produktów pochodzących z Azji, ponieważ często ich proces dopuszczenia do sprzedaży jest znacznie mniej restrykcyjny niż w Unii Europejskiej, a co za tym idzie, mogą one zawierać pozostałości szkodliwych substancji chemicznych, a także wyższe stężenia związków uznawanych powszechnie za kancerogenne lub mutagenne. Kosmetyk powinien być również przebadany dermatologicznie, co nie jest równoznaczne z koniecznością wykonywania przez producenta testów na zwierzętach.

Kolejny aspekt, który należy wziąć pod uwagę, wybierając kosmetyki to skład danego preparatu. Warto dokładnie go przeanalizować i sprawdzić, czy naturalne związki stanowią jedynie jego niewielki procent, czy też praktycznie całość receptury. Dodatkowo dobrze jest zwrócić uwagę zwłaszcza pierwsze miejsca w składzie, ponieważ często w gorszej jakości preparatach znajdują się tam tak zwane zapychacze, czyli na przykład parafina lub gliceryna. Z kolei olejki roślinne i inne cenne substancje dodawane są do nich jedynie w śladowych ilościach, dlatego też znajdują się na końcowych miejscach w składzie.

Co to znaczy, że kosmetyki są wegańskie?

Osoby, które z powodów ideologicznych lub innych pobudek przeszły na weganizm, bardzo często również w pielęgnacji swojego ciała nie chcą stosować żadnych substancji pochodzenia zwierzęcego. Wówczas powinny one sięgać po kosmetyki wegańskie. Należy jednak pamiętać, iż fakt, że w danym preparacie nie zostały wykorzystane składniki pochodzenia zwierzęcego, nie oznacza, że jego skład jest naturalny. Te dwa pojęcia nie są ze sobą tożsame. Kosmetyki naturalne znajdziesz w Ekosynergia.