Zalety samodzielnego mycia samochodu 

Największą zaletą mycia samochodu własnoręcznie jest oczywiście oszczędność sporych sum pieniędzy. Co prawda jest to proces czasochłonny, ale dokładnie możemy przyjrzeć się karoserii naszego pojazdu i na bieżąco kontrolować jej stan. Wykryte w porę ubytki i zarysowania będzie można szybko naprawić. Przed przystąpieniem do działania trzeba znaleźć odpowiednie miejsce i kosmetyki samochodowe

Szampon – z woskiem czy bez wosku? 

Na rynku istnieje podstawowy podział szamponów ze względu na obecność wosku w ich składzie. Jakie zalety i wady ma każda z propozycji? 

Szampon bez wosku skupiony jest przede wszystkim na skutecznym usuwaniu różnorakich zabrudzeń z karoserii. Po umyciu auta trzeba będzie go nawoskować. Te dwie czynności zajmują dużo czasu, jednak przy wielu silnych nieczystościach jest to bardzo dobre rozwiązanie. 

Szampon z woskiem przeznaczony jest dla osób, które cenią szybkie i skuteczne rozwiązania. Po umyciu auta nie trzeba stosować innych wosków. Jednak kierowcy, którym zależy na szczególnym dopieszczeniu karoserii, mogą być zawiedzeni otrzymanym efektem. Powinni oni sięgnąć po pierwszą opcję. 

Środki myjące do zadań specjalnych 

Kiedy zabrudzenia na samochodzie są naprawdę trudne do usunięcia, należy sięgnąć po mocniejsze środki. Aktywna piana sprawdzi się w myciu ręcznym i z użyciem systemów natryskowych czy ciśnieniowych. Formuła preparatu opiera się na silnym wytwarzaniu piany, która bez problemu radzi sobie z uporczywymi pozostałościami po owadach, błotem, i osadami drogowymi. Jest bezpieczna dla lakieru, to alternatywa dla żrących detergentów. 

Warte uwagi są również preparaty do usuwania smoły i żywicy. Ich składniki aktywne usuwają tłuste zabrudzenia z powierzchni szklanych i lakierowanych, nie powodując uszkodzeń. Co więcej, środek ten wnika nawet w głąb nawierzchni, pozbywając się starych i najtrudniejszych plam. 

Wosk – ochrona karoserii 

Woskowanie samochodu to bardzo ważny element pielęgnacji pojazdu. Wosk nadaje nie tylko blask i efektowny wygląd. Po zastosowaniu tego specyfiku, który jest dostępny w formie pasty lub sprayu auto zyskuje ochronę. Powłoka hydrofobowa zapobiega osadzaniu się wody, dlatego zmniejsza się ryzyko powstawania korozji i zamarzania. Ponadto chroni przed niekorzystnym działaniem promieni UV, zabezpiecza przed odkładaniem się kurzu, pyłu i powstawaniem nowych zabrudzeń. 

Jakie kosmetyki wybierać? 

Wiele osób zadaje sobie pytanie – czym kierować się przy wyborze kosmetyków i chemii samochodowej? Odpowiedź na to pytanie brzmi – przede wszystkim rozsądkiem i rozwagą. Preparaty do pielęgnacji samochodów bazują na różnych substancjach, które nie nadają się do stosowania na wybranych częściach pojazdu. Przed użyciem jakiegokolwiek kosmetyku należy zapoznać się z informacjami i ostrzeżeniami na etykiecie, a następnie sprawdzić jego działanie na niewielkim i niewidocznym fragmencie auta. 

Chcąc maksymalnie zadbać o swój pojazd, należy wybierać produkty najwyższej jakości. Dlatego marka kosmetyków samochodowych ma znaczenie. Najczęściej renomowani producenci dostarczają wysokiej klasy specyfiki.