ad

Chociaż część rodaków decyduje się na kredyt gotówkowy, sporym zainteresowaniem cieszy się pożyczka ratalna. Na czym polegają różnice między nimi? Sprawdź.

Zarówno kredyt gotówkowy, jak i pożyczka ratalna to produkty finansowe, które pozwalają uporać się z nagłymi i nieprzewidzianymi wydatkami. Pieniądze oferowane przez banki oraz firmy pozabankowe można przeznaczyć na dowolny cel.

Kredyt gotówkowy – najważniejsze cechy

Kredyt gotówkowy cieszy się sporą popularnością wśród Polaków. Pozyskane w ten sposób środki przeznaczane są na różne cele: począwszy od uregulowania bieżących należności, poprzez wykupienie wakacyjnych wczasów, a skończywszy na remoncie.

Typowe dla kredytu gotówkowego jest atrakcyjne oprocentowanie – w porównaniu np. z pożyczką ratalną dostępną w firmach pozabankowych. Cechą charakterystyczną jest również dłuższy okres kredytowania – nawet do kilku lat. To wszystko przekłada się na niższe miesięczne raty, które można optymalnie dopasować do aktualnej sytuacji materialnej.

Ubiegając się o kredyt gotówkowy, trzeba spełnić wiele kryteriów stawianych przez bank. Każda instytucja wymaga zwykle:

- przedstawienia dokumentów potwierdzających wysokość i źródło dochodów,

- wykazywania odpowiednio wysokiej zdolności kredytowej,

- wykazywania dobrej historii kredytowej.

W zależności od kwoty kredytu gotówkowego, koniecznością może okazać się wykupienie ubezpieczenia lub inna forma zabezpieczenia.

Kredyt gotówkowy online to dobry wybór, jeśli:

- zależy Ci na dość długim okresie kredytowania,

- chcesz płacić niższe miesięczne raty,

- masz dobrą historię kredytową w BIK i BIG-ach,

- potrzebujesz dużych kwot kredytu.

Pożyczka ratalna – najważniejsze cechy

Pożyczka ratalna działa na podobnej zasadzie, co kredyt gotówkowy. Różnica polega na tym, że jest oferowana przez firmy pozabankowe. To z kolei przekłada się na możliwość uzyskania wsparcia finansowego w oparciu o uproszczone formalności.

Trzeba jednak liczyć się z tym, że pożyczka ratalna opiewa na nieco niższe kwoty i najczęściej związana jest z okresem spłaty wynoszącym 36-48 miesięcy.

Na pożyczkę ratalną zdecyduj się wówczas, gdy:

- potrzebujesz niewielkiej kwoty,

- pieniądze potrzebne są „na już”,

- osiągasz dochody ze źródeł, których nie akceptuje bank,

- masz zbyt małą zdolność kredytową, aby uzyskać kredyt gotówkowy,

- chcesz skorzystać z uproszczonych procedur.

Niezależnie od tego, czy wybierzesz kredyt gotówkowy, czy zdecydujesz się na pożyczkę ratalną, zawsze porównaj dostępne oferty. Uwzględniając m.in. RRSO (rzeczywistą roczną stopę oprocentowania), dowiesz się, która propozycja jest najbardziej korzystna finansowo.