Ma być piękne, przytulne i funkcjonalne, nowoczesne i przestronne a może małe i przytulne gniazdko. Podejmując decyzję o pierwszym naszym nowym „M” często a może przede wszystkim bierzemy pod uwagę nasze możliwości finansowe. I wtedy podejmujemy decyzję czy możemy sobie pozwolić na kupno mieszkania za gotówkę czy musimy wspomóc się kredytem. I tu powstaje kolejne pytanie – jaki kredyt wybrać, gotówkowy czy hipoteczny. Jeśli już kupiliśmy nasze wymarzone "m" chcemy aby było super urządzone, nowoczesne i funkcjonalne. Przy wszelkiego rodzaju remontach też często mamy dylemat, zwłaszcza jeśli nie mamy gotówki, jakim kredytem się podeprzeć. Wyjaśnijmy różnice.

Kredyt gotówkowy czy hipoteczny – jaki kredyt wybrać na remont mieszkania

Zastanawiając się za jaki kredyt wyremontować nasze ukochane M2 najczęściej myślimy o kredycie gotówkowym. Jak się jednak okazuje nie zawsze będzie on dobrym wyborem. Dlaczego? Trzeba oczywiście przyznać, że czas uzyskania kredytu gotówkowego jest krótszy od hipotecznego. W przypadku pierwszego czas oczekiwania to 2 tygodnie. Na kredyt hipoteczny czekamy nawet do 3 miesięcy. Co jeszcze przemawia za kredytem gotówkowym, mianowicie to, że bierzesz go na dowolny cel. Nie musisz przedstawiać faktur czy dowodów zakupu, ilość dokumentów wymaganych jest też znacznie mniejsza, często wystarcza zaświadczenie o zarobkach.

Mimo to w niektórych okolicznościach to właśnie kredyt hipoteczny może okazać się lepszym wyborem. Jak to możliwe, otóż kredyty hipoteczne są najczęściej niżej oprocentowane. Różnica może sięgać nawet 6%. Zatem przy wysokiej kwocie uzbiera sie spora suma. Kolejną zaletą jest możliwość wzięcia kredytu hipotecznego na długi okres (nawet 25-30 lat), dzięki temu miesięczna rata nie nadszarpnie zbytnio naszego budżetu.

Jaki kredyt na remont "M" dla Ciebie?

Sprecyzuj swoje wymagania. Zastanów się na czym najbardziej Ci zależy. Zacznijmy od kosztorysu prac remontowych z uwzględnieniem kosztów materiałów i "robocizny". Weź pod uwagę kwotę zobowiązania. Jeśli nie masz żadnych oszczędności, kwota kredytu powinna być nieco wyższa niż suma przewidywanych wydatków, bo ceny materiałów mogą wzrosnąć bądź zapomnimy uwzględnić np. prac elektryka czy hydraulika.

Banki mają w swojej ofercie różne produkty kredytowe, dzięki którym sfinansujesz wydatki związane z remontem. Kredyty hipoteczne to jeszcze jedna ważna zaleta – duża kwota np. 40-50 tysięcy złotych na długi okres. Ta kwota z pewnością pokryje nawet najbardziej wyszukane projekty i nowoczesne designy. Jeśli nie masz czasu na chodzenie po bankach i szukanie odpowiedniego kredytu na remont upragnionego, np. M2 skorzystaj z bardzo precyzyjnej i przystępnej porównywarki kredytów hipotecznych bankier.pl/smart. Znajdziesz tam oferty wszystkich banków oferujących takie kredyty. Sam wyznaczasz sobie kwotę i czas spłaty a kalkulator wyliczy Ci ratę kredytu w niemal każdym banku.

Ile kosztuje remont mieszkania za 1 m2?

Aby wyliczyć koszt remontu za 1 m2 należy uwzględnić prace fachowców – glazurników, malarzy, elektryków, hydraulików, a także koszty materiałów, począwszy od armatury do łazienki i kuchni, sprzętu AGD, pozostałego wyposażenia a skończywszy na farbach, klejach, listwach, itp. Przy czym niestety często zdarzają się nieprzewidziane wydatki, których nie uwzględniliśmy. Dlatego warto wziąć kredyt z lekką "górką". Biorąc pod uwagę te wszystkie czynniki średnio zapłacimy od 2300 do 2700 za m2.