ad

Coraz więcej Polaków decyduje się podjąć ryzyko zaciągnięcia kredytu. Szczególną sławą cieszy się kredyt hipoteczny, będący dla niektórych jedynym rozwiązaniem na pozyskanie środków do kupna lub budowy domu.

 

1. Czym jest kredyt hipoteczny?

2. Drogowskazy dla początkującego kredytobiorcy

3. O czym warto wiedzieć?

 

Logiką brania pożyczki jest osiągniecie zysku przy racjonalnym podzieleniu jego kosztów. Tymi kosztami są oprocentowane raty. Wraz z kwotą wyjściową wchodzą one w skład całkowitej sumy do spłacenia. Bezcenną informacją jest, że banki, konkurując o klienta, oferują zróżnicowane progi oprocentowania. Najtańszy kredyt hipoteczny może sprawić, że klienci pozostaną ze swoim bankiem na długie lata.

Czym jest kredyt hipoteczny?

O istocie kredytu na mieszkanie świadczy hipoteka. Za tym słowem kryje się zabezpieczenie kredytodawcy i jego interesu. Inwestuje on część swoich zasobów finansowych w cel kredytobiorcy, jakim jest budowa domu bądź kupno mieszkania. Jest on jednakże tylko częściowym właścicielem, ma bowiem ograniczone prawo użytkowania posiadłości. Jeżeli kredytobiorca nie będzie w stanie opłacić należności wraz z odsetkami, wierzyciel uzyskuje prawo pierwszeństwa do rozporządzania majątkiem dłużnika.

Drogowskazy dla początkującego kredytobiorcy

Przede wszystkim trzeba poświęcić tyle czasu, ile to możliwe. Kredytobiorca musi dogłębnie i wielokrotnie przeanalizować wszystkie warunki umowy z danym bankiem, by uzyskać dla siebie tani kredyt hipoteczny. Krokiem pierwszym jest odwiedzenie strony internetowej lub telefon do biura obsługi. Daje to bankowi wyraźny bodziec, że jesteś zainteresowany jego ofertą. Wielu, zanim skupi się na ofercie konkretnego usługodawcy wcześniej, korzysta z kalkulatorów albo multiagencji. W przypadku pierwszych trzeba posiadać nieprzeciętną wiedzę o pożyczkach oraz warunkach ich spłaty, z kolei drugie pobierają opłatę za doradztwo.

O czym warto wiedzieć?

Zaciągnięcie jakiegokolwiek kredytu nie jest rzeczą prostą, co więcej, nie każdy może sobie na nią pozwolić. Nawet najtańszy kredyt hipoteczny nisko oprocentowany wymaga od klienta określonych właściwości. W przeciwnym razie groziłoby bankom poważne ryzyko inwestowania w niewypłacalne gospodarstwa domowe. Są nimi głównie zdolność kredytowa i scoring usługobiorcy. Stanowią metody oceny, czy podmiot ubiegający się o kredyt jest wiarygodny i zdolny do spłacenia jego kwoty w zawartych w umowie terminach płatności.