Na rynku istnieje kilka rodzajów kredytów gotówkowych, które różnią się od siebie warunkami spłaty oraz wysokością proponowanego zobowiązania.

Czym są kredyty gotówkowe?

Zaciągnięcie kredytu gotówkowego wiąże się z wypłatą przez bank pieniędzy w gotówce. Pozyskane środki wpływają na konto klienta indywidualnego, bądź są przekazywane bezpośrednio do rąk kredytobiorcy. Można je wydać na dowolny cel, w odróżnieniu na przykład od kredytu hipotecznego, gdzie mowa o ściśle określonym sposobie wydatkowania pieniędzy. Kredyty gotówkowe można zaciągnąć w placówce stacjonarnej banku oraz przez Internet. W zależności od wybranej formy zobowiązania inne będą warunki umowy, w tym maksymalna kwota pożyczki.

Rodzaje zobowiązań gotówkowych

Standardowy kredyt gotówkowy można zaciągnąć w placówce banku. Oprócz ofert ze zmienną stopą oprocentowania można zdecydować się na zobowiązanie z gwarancją stałej raty przez okres 5 lat. Kredyt udzielany jest na okres kilku lat, a klient może zaciągnąć nawet kilkadziesiąt tysięcy pożyczki. Alternatywą dla tradycyjnego kredytu gotówkowego jest pożyczka zaciągana w 100% zdalnie. Przy niższych kwotach rzędu kilku tysięcy zwykle nie jest konieczny kontakt z bankiem. Wyższe zobowiązania wymagają dopełnienia formalności przez telefon, a więc w dalszym ciągu bez wizyty w placówce banku. Maksymalna kwota pożyczki może wynosić nawet kilkaset tysięcy złotych z okresem spłaty do około 10 lat.

Inny rodzaj kredytów gotówkowych to kredyt konsolidacyjny. Polega on na połączeniu kilku zobowiązań w jedno, dzięki czemu nie trzeba płacić kilku osobnych rat. Banki proponują klientom długi okres kredytowania, tak aby ułatwić spłatę zobowiązań bez zaburzenia normalnej płynności finansowej. Łączna kwota konsolidacji może sięgać kilkuset tysięcy złotych, a kredytodawcy proponują klientom dodatkowe zabezpieczenia w postaci polisy od utraty pracy. Ma ona zagwarantować spłatę rat nawet w przypadku okresowego bezrobocia u kredytobiorcy.

Ciekawą formą kredytu gotówkowego jest kredyt eko na cele ekologiczne. Polega on na tym, że banki oferują klientom pieniądze, które ci mogą przeznaczyć na wskazane cele. Zwykle są one związane z troską o środowisko, a pożyczka ma formę nawet kilkudziesięciotysięcznej dotacji. Na co można wydać gotówkę pozyskaną z tej formy kredytu? Wiele zależy od banku udzielającego pożyczki. W przypadku Alior Bank i ich oferty ze strony https://www.aliorbank.pl/klienci-indywidualni/kredyty-i-pozyczki.html kredytobiorcy mogą wydać gotówkę z pożyczki m.in. na wymianę pieca, okien, czy ocieplenie domu. Jednocześnie kwota kredytu może sięgać nawet 100 tys. zł. 

Kredyty gotówkowe na dowolne cele

Oprócz celów ekologicznych gotówka z kredytu może być przeznaczona na zakup sprzętu do domu. Pieniądze można wydać na zakup telewizora, samochodu, czy nowych mebli. Oprócz tego z kredytu można ufundować sobie wyjazd na wakacje, czy remont mieszkania. Część osób decyduje się na zaciągnięcie pożyczki w celu pokrycia bieżących wydatków, takich jak rachunki i zakupy.