Poniżej przedstawimy popularne magazyny.

Powierzchnie magazynowe w Polsce – rodzaje

Hale magazynowe

Są to powierzchnie magazynowe z jednym lub kilkoma otworami, które umożliwiają ładowanie i rozładunek towarów. Są one popularne ze względu na swoją uniwersalność i możliwość dostosowania do różnych potrzeb.

Cieszą się one dużą popularnością ze względu na wysoką pojemność i efektywność. Korzystają z nich właściciele firm z różnych branż – jak m.in. e-commerce czy budownictwa. Magazyny do wynajęcia, które pozwalają na dużą elastyczność, są cały czas w budowie.

Magazyny zamknięte i otwarte

Zamknięte należą do najbardziej tradycyjnych konstrukcji, są hale wielkopowierzchniowe hal, w których są składowane ładunki odizolowane od warunków atmosferycznych. Mogą być naziemne jednopiętrowe lub wielopiętrowe, a także podziemne.

Z kolei magazyny do wynajęcia otwarte znajdują się na nieosłoniętej przestrzeni, na wyrównanych lub wybetonowanych placach. Nie każdy rodzaj towarów można w nich składować. Mogą to być m.in. kontenery i inne ładunki wielkogabarytowe.

Cross-docki

To z kolei specjalne powierzchnie magazynowe, które służą do sortowania i konsolidowania przesyłek. Są one szczególnie popularne w przypadku logistyki dystrybucyjnej, gdzie często występują przesyłki wielu różnych dostawców, które muszą być sortowane i wysyłane do wielu różnych odbiorców. Takie powierzchnie magazynowe są wyjątkowo popularne m.in. w okolicy dużych miast – jak Warszawa czy Łódź.

Magazyny chłodnicze

To powierzchnie magazynowe, w których przechowywane są produkty wymagające specjalnych warunków przechowywania – takie jak m.in. żywność, leki i kosmetyki. Są one popularne ze względu na swoją specjalizację i możliwość utrzymania określonych temperatur i wilgotności.

Magazyny zewnętrzne

Są to powierzchnie magazynowe, które znajdują się na zewnątrz i zazwyczaj są wykorzystywane do przechowywania większych przedmiotów lub materiałów budowlanych. Są one popularne ze względu na swoją dostępność i możliwość dostosowania do różnych potrzeb.

Efektywne magazynowanie towarów

W celu przechowywania ładunków czy towarów o różnym stanie skupienia i gabarytach kluczowe będzie znalezienie odpowiedniej powierzchni magazynowej. Warto wziąć też pod uwagę na zastosowanie magazynu, jego wyposażenia oraz lokalizację.