Jakie kubeczki menstruacyjne warto kupić? Jaki rozmiar wybrać? Jak ich używać? Na wszystkie pytania odpowiadamy w tekście!

Jak działa kubeczek menstruacyjny?

Kubeczek menstruacyjny ma postać małego zbiorniczka, w którym gromadzi się krew menstruacyjna. Kubeczek jest elastyczny i okrągły, dzięki czemu można go swobodnie złożyć i zaaplikować do pochwy. Wewnątrz ciała kubeczek rozkłada się, a jego silikonowe ścianki przylegają do ścianek pochwy, zapobiegając wydostawaniu się krwi na zewnątrz.

Po kilku godzinach kubeczek należy wyjąć i opróżnić w toalecie. Przed ponownym założeniem kubeczek wystarczy opłukać wodą mineralną. Po skończonej menstruacji należy zdezynfekować używane kubeczki menstruacyjne w gorącej wodzie.

Kubeczki menstruacyjne stanowią higieniczny produkt na lata korzystania. Wystarczy odpowiednie przechowywanie i regularne czyszczenie kubeczków menstruacyjnych, by nie kupować innych środków higienicznych przez co najmniej kilka lat.

Na co zwracać uwagę przy wyborze kubeczków menstruacyjnych?

Przy wyborze kubeczka menstruacyjnego przede wszystkim zwracamy uwagę na rozmiar. Kubeczki menstruacyjne dostępne są w dwóch rozmiarach: większym i mniejszym. Te większe przeznaczone są dla kobiet po porodzie i z obfitym krwawieniem. Mniejsze będą idealne dla początkujących kobiet, dziewczyn przed ciążą, a nawet przed pierwszym współżyciem.

Ważne, by kubeczek menstruacyjny był wykonany z bezpiecznego materiału, czyli silikonu medycznego. Na szczęście większość dostępnych na rynku kubeczków menstruacyjnych jest wykonana z silikonu.

Kubeczek menstruacyjny można kupić pojedynczo lub w zestawie. Popularniejszą opcją zdecydowanie są zestawy, gdzie mamy 2 kubeczki: większy i mniejszy lub 2 kubeczki w tym samym rozmiarze. Posiadanie 2 kubeczków menstruacyjnych jest wygodniejsze, ponieważ możemy je wymieniać bez konieczności natychmiastowego mycia.

Gdzie kupić dobre kubeczki menstruacyjne?

Kubeczki menstruacyjne dostępne są praktycznie w każdym sklepie z akcesoriami higienicznymi. Warto jednak uważnie wybierać produkty tego typu, by nie trafić na kubeczek, który się nie sprawdzi. Dobre kubeczki menstruacyjne dostaniecie również w niektórych sklepach erotycznych, na przykład w N69.pl. Godne polecenia kubeczki menstruacyjne to między innymi Fun Factory Fun Cup, czy szeroka oferta menstruacyjna marki Intimina. Ciekawą propozycję stanowią również kubeczki menstruacyjne Satisyer.

Zdecydowanie odradzamy kupno kubeczków menstruacyjnych z przypadkowych stron lub z Aliexpress. Kupując produkty higieniczne z takich miejsc, nie mamy pewności co do materiałów, z których zostały zrobione.

Jak założyć kubeczek menstruacyjny?

Kubek należy zakładać czystymi dłońmi. Uprzednio zagnij do środka jedną ściankę, aż kubeczek przyjmie kształt muszelki, dzięki czemu zmniejszy swoją objętość i z łatwością wsunie się do wnętrza pochwy. Kubeczek możesz również zgiąć na kształt litery S lub U. To od Ciebie zależy, jaką opcję wybierzesz. Zginanie kubeczka ma ułatwić aplikację, dlatego zdecyduj się na najwygodniejszy sposób dla siebie.

kubeczki menstruacyjne

Po włożeniu kubeczka do pochwy puść ścianki i poruszaj kubeczkiem delikatnie na boki. Ścianki kubeczka powinny się rozłożyć z charakterystycznym dźwiękiem. Sprawdź podstawę kubeczka: powierzchnia powinna być gładka i bez zagięć. Wtedy masz pewność, że kubeczek rozłożył się prawidłowo.

Niektórzy polecają, by na początku nosić kubeczek menstruacyjny z dodatkowym zabezpieczeniem w postaci podpaski. W ten sposób uzyskasz maksymalny komfort i pewność siebie, zanim nauczysz się prawidłowo zakładać kubeczek.

Jak w prosty sposób wymienić pełny kubeczek?

Nie wyjmujemy kubeczka menstruacyjnego, ciągnąc za końcówkę. W trakcie noszenia ścianki kubeczka będą mocno przylegały do ścianek pochwy i wyjmowanie go w taki sposób wywoła dyskomfort. Należy złapać podstawę kubeczka i delikatnie wcisnąć jedną ze ścianek. Następnie należy poruszać kubeczkiem na boki, aby stopniowo wysunąć go z pochwy.

Po wszystkim opróżnij zawartość pojemniczka. Jeżeli jesteś w pracy lub toalecie publicznej, opłucz kubeczek wodą mineralną i przetrzyj czystą chusteczką, po czym zaaplikuj go ponownie. Kubeczek możesz dokładnie umyć w domu.

Co robić, by kubeczek się nie przesuwał?

Aby kubeczek menstruacyjny pozostał na swoim miejscu, ważne jest jego prawidłowe założenie. Jeżeli Twój kubeczek zsuwa się lub przecieka, prawdopodobnie zrobiłaś coś nie tak. Nie poddawaj się i spróbuj jeszcze raz.

Osoby aktywne powinny dodatkowo sięgać po sztywniejsze kubeczki menstruacyjne. Taka forma lepiej przylega do ścianek pochwy i nie zsuwa się. Kubeczek powinien być także dopasowany rozmiarem. Nie bój się postawić na większy rozmiar kubeczka, jeśli uważasz, że mniejszy rozmiar jest niewystarczający.