Przeniesienie wirusa jest bardzo łatwe – wystarczy kontakt powierzchniowy: na basenie, w saunie, SPA czy przez zwykłe uściśnięcie dłoni osoby zarażonej. Wirus przenosi się najszybciej, jeśli na skórze występują zmiany: niewielkie ranki czy otarcia.

Skąd się biorą kurzajki

Przyczyny powstawania kurzajek nie są do końca znane. Zwykle jako przyczynę wskazuje się obniżenie odporności organizmu. Mogą mieć na to wpływ obciążenia fizyczne i psychiczne, długotrwały stres, osłabienie na skutek operacji, ciąża, zaburzenia hormonalne, zaburzenia metabolizmu, częste stany zapalne, skaleczenia czy otarcia na skórze. Do powstawania kurzajek może także przyczyniać się niewłaściwa higiena, nadpotliwość czy nadmierna suchość skóry.

Kurzajki oprócz tego, że są wyjątkowo nieestetyczne, mogą prowadzić do dolegliwości bólowych. Nieleczone wrastają coraz głębiej w skórę. Na stopach mogą powodować dyskomfort, a nawet ból podczas chodzenia. Jeśli nie usuniemy ich w porę, wirus może rozprzestrzeniać się także na inne części ciała.

Brodawki wirusowe

Brodawki wirusowe wywoływane są przez około sto odmian wirusa HPV. Mogą różnić się miedzy sobą wielkością, wyglądem i umiejscowieniem. Kurzajki różnie też reagują na leczenie. Brodawki na stopach są jednym z najpowszechniejszych rodzajów kurzajek. Te wywoływane przez wirusa HPV-1 nazywane są głębokimi. Pojawiają się na podeszwach stóp, przybierając cielisty lub delikatnie brunatny kolor. Na czubku kurzajki można dostrzec niewielkie naczynka krwionośne. Brodawki te, jak wskazuje nazwa, wrastają głęboko w skórę, powodując ból i dyskomfort w czasie chodzenia.

Brodawki mozaikowe wywołuje wirus HPV-2. Nie powodują one dolegliwości bólowych, natomiast występują w skupiskach i mają skłonność do nawrotów.

Leczenie kurzajek

Aby zapobiec rozprzestrzenianiu wirusa i zwiększyć swoje szanse na szybsze pozbycie się problemu, z kurzajką na stopie niezwłocznie powinniśmy zgłosić się do podologa. Z racji tego, że każda kurzajka jest inna, specjalista powinien ją obejrzeć i dobrać właściwe metody leczenia. Najczęściej w usuwaniu kurzajek stosuje się krioterapię, czyli wymrażanie kurzajek ciekłym azotem, metodę mechaniczną oraz farmakologiczną. Podczas zabiegu usuwania ważne jest przestrzeganie higieny i bezpieczeństwa, aby nie dopuścić do rozprzestrzeniania się wirusa. Bardzo istotne jest także przestrzeganie zaleceń podologa w domu, właściwa pielęgnacja i stosowanie odpowiednich środków.

Trudno określić, ile wizyt u specjalisty będzie koniecznych do wyeliminowania problemu. Może być to od kilku do kilkunastu spotkań w zależności od rodzaju i stopnia zagnieżdżenia się kurzajki. Samo usunięcie kurzajki nie gwarantuje też, że nie pojawi się ona w przyszłości. Nosicielami wirusa możemy być nawet przez kilka lat, dlatego bardzo ważna jest stała opieka i systematyczna kontrola podologiczna.